3d baskı ile dünyamızı değiştirmemiz artık çok kolay. Teknolojik imkanlar bizim bu noktada daha kolay ve az maliyetli çözümler sunmamıza sağlıyor. Geçmişte bu baskılar yüksek maliyetliydi ve sadece belirli kuruluşlar ile sağlanabiliyordu. Ancak şimdi daha az maliyeti ile kolaylıkla çözüm oluşturulabilir.

3 boyutlu yazıcıya neden ihtiyacınız olduğunu gösteren maddeleri sizin için düzenledik;

Çocuğunuzun Eğitimine Yardımcı Olur

3d yazıcıları kullanmak, eğitimi eğlenceli ve ilginç hale getirerek çocukların aklında daha kalıcı bir şekilde öğrenme yolu açacaktır. Çocuklarda eğitimi daha çekici hale getirmenin yanı sıra uygulamalı öğrenme konusunda da onlara yardımcı olur.

3d yazıcılar sayesinde atom ya da gezegen gibi kavramları gösteren eğitim modellerini bastırabilirsiniz. Ayrıca çocukların problem çözme becerilerini geliştiren bulmacalar ve diğer araçları da yazdırabilirsiniz. Evde çocuklar ödev yaparken soyut kavramları 3d yazıcılar sayesinde somutlaştırarak çocukların eğitiminde daha kalıcı öğrenme yöntemi geliştirilmiş olur.

3d yazıcıyı eğitim için kullanmak merakı arttıracağı gibi çocuklar için ek öğrenme fırsatı da oluşturacaktır. Çocukların yaratıcılığını ve bilgisini geliştirmeye yardımcı olabilir. Yaş olarak büyük olan çocuklar kendi öğelerini rahatlıkla tasarlayabilir ve yenilikçi fikirler üretmeye başlayabilirler.

Aksesuar ve Kişiselleştirilmiş Hediyeler Oluşturabilirsiniz

3d yazıcılar sayesinde yaratıcılığınızı üst seviyede kullanabilirsiniz. Tasarımını yaptığınız nesneyi 3d yazıcıdan rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Var olan tasarımsal ürünü internet ortamında bulabilir ya da bu nesneyi kendinize uygun kişiselleştirip nihai ürününüzü elde edebilirsiniz.

Çocuklar ya da yeni başlayanlar için 3d yazıcı acemiliğini atmak adına Tinkercad çok verimli bir program olacaktır. Kolay kullanımı sayesinde sizi sıkmadan rahatlıkla 3d yazıcı için tasarımları görebilirsiniz. Çocuklar için de Tinkercad platformu sayesinde tasarımlar farklı kullanıcılar tarafından bilgisayara indirilip kullanılabiliyor. Bu durum ilk defa 3d yazıcı kullanan kişiler açısından oldukça rahatlatıcı bir durum oluşturur. Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz. 

İnsanlar kişiselleştirilmiş hediyeler için sevdikleri için biblo yapmak isteyebilirler. Biblo tasarımını bilgisayar ortamında rahatlıkla düzenleyebilmek için kullanıcılar Meshmixer programını kullanabilirler. Bu uygulama da insana ait çizim uygulamaları düzenleyebilirsiniz. Sevdikleriniz için güzel bir şekilde biblo oluşturabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz. 

3d Baskı Çevresel Olarak Sürdürülebilir

3d yazıcılar, birçok imalat şirketi tarafından maliyet düşürücü bir hizmet olarak dünyanın çoğu yerinde benimsenmiştir. Parasal tasarruflar ile daha sürdürülebilir bir ekonomiye dönüşüm amaçlanır. Dünya çapında sevk edilen ürünler yerel olarak 3d yazıcılar vasıtasıyla basılabiliyor; sadece para tasarrufu sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda yakıt emisyonlarında da düşüş sağlıyor.

Geleneksel olarak üretimde kullanılan kalıp parçaları çok fazla petrol atığı üretir. 3d baskı ile basım yapılırken malzeme yanlış üretilir ise üretilen parçanın çöpe atılmasına gerek kalmaz. Yanlış üretilen parça gerekli ısıl işlem uygulanarak eritilir ve yeniden kullanılabilir. Ayrıca kişisel kullanımda ya da kurumsal firmalardaki plastik atıklar ısıl işlem kullanılarak 3d yazıcı için geri dönüşüm sağlanan bir filament (Filament tıpkı normal yazıcılardaki kartuş gibidir) olabilir.

Evde 3d baskının gerçekten sürdürülebilir olması için akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır. Örneğin, 3D baskıda ABS (Yüksek ısıda eriyen bir filament çeşidi) gibi kullanılan bazı termoplastikler atmosfere zararlı buharlar yayarlar. Dahası, ABS biyolojik olarak parçalanabilir değildir. ABS’nin çevre dostu alternatifleri halihazırda piyasada ve halen geliştirilmekte olanlarıdır. Kenevir veya kahve gibi egzotik filamentler kullanabilirsiniz.

Halen çözülememiş problemler olsa da, 3d baskı, küresel ölçekte birçok ekolojik zorluğun çözümünün bir parçası olma potansiyeline sahiptir. Eğer 3d baskı doğru yapılırsa, eviniz için satın almak bu çabalara mütevazı bir katkı olabilir.

3d Baskıya Özgü Nesneler Yaratabilirsiniz

3d yazıcılar ile Arduino (Robotik projelerde kullanılan elektronik kart çeşidi) projelerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Robot kolları, çizgi izleyen robotlar, sumo robotları bunların yanında oyun konsollarını da rahatlıkla tasarlayabilirsiniz.


Game of Thrones, Star Wars, Star Trek, Rick & Morty gibi dizi ve film karakterlerini rahatlıkla 3d yazıcıdan almış olursunuz. 

Ek Gelir Oluşturabilirsiniz

Yan gelir oluşturmak için 3d yazıcı satın alabilir ve burada ürettiğiniz nesneleri satarak para kazanabilirsiniz. Gerek kendi tasarımlarınızdan gerekse müşteri ihtiyaçlarının çözümünden ek gelir kalemi oluşturmuş olursunuz.

3d yazıcılarda da tıpkı diğer ürünlerde olduğu gibi fiyatlamalar farklılaşır. Uygun fiyatlı yazıcı alındığında çıktısını alacağınız nesneler düşük kaliteli ürünler olur. Yüksek kaliteli ürünler elde edebilmek için de daha fazla maliyetli olan 3d yazıcılar alınması gerekir.

3d Baskı Geleceğin Teknolojisidir

3d baskı teknolojisi geliştikçe, doktorlar organ yetmezliği gibi durumlarda gerekli olan organı üretebilecekler. Gelecek yıllarda organ nakli ihtiyaçlarında ihtiyaç duyulan organ için bağışçı beklenmesine gerek kalmayacaktır. Gerekli olan organ için üretim 3d yazıcılar ile basılmış olacaktır.

 

Günümüzde inşaat sektöründe özellikle maliyetlerin daha uygun olması adına 3d yazıcılardan yardım alınarak ev üretimi dahi yapılabilmektedir.

3d yazıcının nasıl tasarlanıp yazdırılacağını öğrenmek, kendinizi ve ailenizi geleceğe hazırlamanın iyi bir yoludur. Bir 3d yazıcı satın almak ve en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını öğrenmek, sizi teknolojik olarak geri kalmanızı önler.

 

3d baskı belirli bir düzeyde bilgi gerektirir, ancak iyi olmanız için gereken süre konusunda kendinize güvenmelisiniz. İlk öğrenme aşamasını geçtikten sonra, daha fazla bilgi, beceri ve yaratıcılık geliştirmek için deneyiminizi geliştirebilirsiniz.

3d yazıcınızı evde kullanmak sizi sınırsız yaratıcılığınızı kullanmaya teşvik edecektir. Özellikle çocuklar için 3d yazıcı teknolojisini anlamak ve kullanma şansına sahip olmak, onları geleceğe hazırlamak için önemli bir destektir. Öğrenmeyi geliştirmek, eğlenceler yaratmak, kendinizi ve ailenizi gelecekteki dünyada çalışmaya ve yaşamaya hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Yüksek kaliteli 3d yazıcıların maliyetli olabileceğini, 3d baskının karmaşık olabileceğini, zaman ve çaba gerektirdiğini ve teknolojinin çok fazla iyileştirme gerektirdiğini unutmayın. Eviniz için bir tane satın almaya karar vermeden önce tüm avantajları ve dezavantajları düşünmelisiniz.