Sabah Erken Uyanmanız İçin 8 Geçerli Sebep

 

Güne erken başlamak, sandığınızdan çok daha fazla avantaja sahiptir. Sabah erken saatler uyanıp harekete geçmek, hem mental hem de fiziksel açıdan size büyük avantaj sağlayacaktır. Uzmanların ve başarılı iş insanlarının sık sık erken uyanmaya teşvik etmesinden, ne kadar fazla avantaja sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

 

Sabah erken uyanmak, ilk başlarda size oldukça zor gelebilir. Fakat belirli bir süreden sonra alarm gibi uyanmanızı sağlayacak yöntemlere ihtiyaç dahi duymayacaksınız. Başarılı iş insanları ve uzmanlar tarafından sıkça önerilen bu şeyin nedenin ne olduğuna hep birlikte bakalım.

 

Güne erken başlamanız için 10 geçerli sebep;

 

  • Gün boyu daha enerjik olmanızı sağlar
  • Egzersiz için daha verimli ve daha fazla zaman
  • Verimliliğiniz artar
  • Çok daha iyi ruh sağlığınız olur
  • Kahvaltı yaparak daha sağlıklı kalırsınız
  • Daha fazla boş zamanınız olur
  • Daha keyifli bir uyku deneyimi sağlar
  • Kişisel gelişiminize katkı sağlar

Gün Boyu Daha Enerjik Olmanızı Sağlar

İyi bir uyku ve dinlenme, daha fazla enerjiyi beraberinde getirir. Sabah erken kalkanlar genellikle diğer insanlardan daha iyi uyku düzenine sahiptir. Çok fazla uyku uyumaz sizin hoşunuza gitse de bedeninizin hoşuna gitmeyebilir. Çok fazla uyumak, bedeninizi yorabilir. Aynı zamanda geç uyuyup geç uyanmakta bu durumun oluşmasına neden olabilir. Sabah erken uyandığınızdan kendinizi daha zinde ve enerjik hissedebilirsiniz. Tabi bunun olması için uykunuzu almış olmanız gerekmektedir. Erken uyuyup erken uyanan bir birey olur bunu rutin haline getirirseniz, gün içerisinde çok daha enerjik olabilirsiniz.

 

Egzersiz İçin Daha Verimli ve Daha Fazla Zamanınız Olur

Birçok insan sporunu akşamları spor salonuna giderek gerçekleştirir ve bunu bir rutin haline getirir. Fakat bunun ne kadar yorucu ve zahmetli bir iş olduğunun farkına varmışsınızdır. Bir süre sonra akşamları spora gitmek, bazı insanlar için çekilmez bir hal alabilir. Uzun bir iş gününün sonunda, genellikle zihinsel ve fiziksel olarak yorgun oluruz. Bu yorgunluğun üstüne spor salonuna gitme fikri kulağa hiçte hoş gelmeyebilir. Sporunuzu sabah erken saatlerde yapmanız çok daha verimli olacaktır. Sabah yaptığınız spor, gün boyu daha iyi bir ruh halinde olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda akşamları spor salonunda geçirdiğiniz onda zamanı, ailenizle sohbet ederek geçirebilirsiniz.

 

Verimliliğiniz Artar

Güne erken başlamanın sağladığı en büyük avantajlardan bir diğeri de verimliliğinizde yaşanan artıştır. Birçok araştırma sayesinde bu durum kanıtlanmıştır. Sabah erken uyanan bireylerin gün içerisinde daha çok iş yapması oldukça doğaldır. Çünkü diğer insanlar uyurken o erkenden işe koyuluyor. Bunun yanı sıra sabah erken uyandığınızda daha enerjik ve dinç olacağınız için işinizde daha verimli olmanız ve daha doğru kararlar almanızda muhtemel olacaktır.

 

Çok Daha İyi Ruh Sağlığınız Olur

Sabah erken uyandığınızda yapacağınız birçok şey, ruh sağlığınıza doğrudan katkı sağlayacaktır. Sabah erken uyanmak, stres fiziksel yorgunluk gibi ruhunuzu yoracak durumlardan uzak durmanızı sağlayacaktır. Bunun için sabah erken uyanmak yeterli olmayabilir. Sabah erken uyanmanızın gerçekten işe yaraması için uykunuzu da almış olmanız gerekmektedir. Çok geç saatte uyuyan birisi sabah erken uyandığında, muhtemelen gün boyu sersem gezecektir. Fakat uykunuzu aldığınızda bu durum öyle olmayacaktır.

 

Kahvaltı Yaparak Daha Sağlıklı Kalırsınız

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Çoğu insan geç uyandığında kahvaltı yapmaz ve bu da ideal kahvaltı saatinin atlanmasına neden olur. Geç uyandığınızda ise kahvaltı yapmak yerine başka şeyleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bu tercihler yani kahvaltı dışında gıda tüketmeniz, bedeninizin daha fazla kilo almasına neden olabilir. Aynı zamanda kahvaltı günün ilk öğünü olduğu için ilerleyen zamanlarda ne tüketeceğine de etki edecektir. Sabah iyi bir şekilde yapılmayan kahvaltı, gün içerisinde daha fazla acıkmanıza neden olabilir. Bu acıkmaya bağlı olarak da kahvaltıya nazaran daha yağlı gıdalar tüketme ihtimaliniz artacaktır.

 

Daha Fazla Boş Zamanınız Olur

Vakit nakittir sözü çok doğru bir sözdür. Vaktiniz, hayatınızdan geçen her zaman sizin için çok değerli olmalıdır. Zamanınıza bu değeri vermiyorsanız, hayatınızın geleninde başarısızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Zaman bu kadar değerli olunca, fazla zamanda bizim için oldukça önemli oluyor. Sabah erken uyandığınızda gün boyu değerlendirebileceğiniz daha fazla zamana sahip oluyorsunuz. Aslında gün boyunca kullanabileceğiniz zaman süresi her zaman aynı kalıyor. Fakat siz bu zamanı uyuyarak değerlendirmeyi tercih ediyorsunuz. Sabah erken uyanarak kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Buda yapmanız gereken planlarınızı harekete geçirmenize yardımcı olur.

 

Daha Keyifli Bir Uyku Deneyimi Sağlar

Birçok insan kaç saat uyursa uyusun, uykusundan keyif alamadığını açıklamaktadır. Bu durum aslında birçok insanda yaygın olarak görülüyor. Bunun en temel nedenlerinden bir tanesi de yanlış zaman diliminde uyumaktır. Çok geç uyumak ve geç uyanmak, size daha güzel uyku deneyimi sağlamayacaktır. Geç uyuduğunuzda erken uyansanız bile bu durum değişmeyecektir. Her sabah erken uyanarak bu durumu değiştirebilirsiniz. Her sabah erken uyanacağınız için vücudunuz artık bir rutine bağlanacaktır ve akşamları erkenden uykunuz gelecektir. Böylece erken uyuyup erken uyanacaksınız. Yapılan birçok araştırma, erken uyuyup erken uyanmanın daha keyifli uyku deneyimi sunduğunu kanıtlamıştır.

 

Kişisel Gelişiminize Katkı Sağlar

Sabah erken uyanan bireyler, gün içerisinde daha verimli sonuçlar elde edebilir. Özellikle iş hayatında çok daha başarılı olurlar. Birçok başarılı iş insanı sabah erken uyanarak bunu adeta kanıtlıyorlar. Kişisel gelişim, bireylerin kendilerini geliştirmesine verilen isimdir. Kendinizi geliştirmenin birinci yolu, sabah erken uyanmaktır. Sabah erken uyanmayan birisi gün içerisinde her alanda zorluk çekebilir. Özellikle kitap okumak için sabah saatlerinizi değerlendirebilirsiniz. Böylece akşam saatlerinde de diğer işlerinize zaman ayırarak gününüzü daha verimli değerlendirebilirsiniz.