3D yazıcılar her geçen gün özel okulların ve devlet okullarının müfredatına giriyor. Yeni dünyanın en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olan 3D yazıcı teknolojisi, çocukların gelişimlerinde önemli bir yer ediniyor. Çocukların görsel ve boyutsal algılarını geliştirmelerine yardımcı olurken, onları geleceğin dünyasına hazırlayan yaratıcı düşünme ve teknolojiyi kullanma yetilerine sahip olmalarını sağlıyor. Yapay zeka, robotlar, akıllı fabrikalar yaygınlaşırken, gelecekteki meslekler de değişim içerisinde. Şu an var olan mesleklerin çoğu, belki de çocuklarınız yetişkin olduğunda var olmayacak. Bu doğrultuda çocukları, geleceğin dünyasına uyum sağlayacak yetenekler ile donatmak ebeveynler için önem arzediyor.

Çocuklar için 3D Yazıcı Neden Önemlidir?

 • Görsel ve boyutsal algılarını geliştiriyor. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren nesnenin 3 boyutunu algılayabilir, 2 boyuttan 3 boyuta geçen çalışmayı izleyebilir. Bu şekilde bakış açısı ve görsel tasarıma yatkınlık kazanabilirler.
 • Soyut somut kavramlarını destekliyor. Soyut olan bir çizimin somut bir nesneye dönüşmesini izliyor ve algılarını geliştiriyorlar.
 • Teknolojiyi kullanma becerisine sahip olmasını sağlıyor. Gelecekte teknolojiyi kullanabilmek, ortaya çıkan mesleklere adapte olmak için oldukça önemli.
 • Yaratıcılıklarını besliyor. Çocuklar aşina oldukları nesnelerden, tamamen hayal gücü ile ürettikleri nesnelere birçok tasarımı hayata geçirebiliyorlar.
 • Tüketiciden üretici konumuna geçmelerine yardımcı oluyor. Sürekli tablet ve telefon ile tüketime alışan çocukları, üretmeye teşvik ediyor.

 

Çocuklara 3D baskı öğretme fikri, birçok ebeveyn için göz korkutucu bir şeydir. Ev ortamında bir çok ebeveyn çocuklarına STEM eğitimini 3D yazıcılar vasıtasıyla nasıl verebileceklerini düşünürler. Kimi zaman doğru bilgiye erişemedikleri için de çocuklarına 3D yazıcı eğitimi verirken zorlanabilirler.

Son zamanlarda, ABD’de anaokulu okuyan çocuklara evde 3D baskı eğitimi verilmektedirler. Bu durum göz önüne alınarak, 3D yazıcı eğitimin evde nasıl verilmesi gerektiğine karşın ABD’de araştırmalar yapılmaktadır. Anaokulu düzeyindeki öğrencilerin evde ya da anaokulu sınıflarında buluşarak birbirlerini etkileyen ya da farklı fikirlerin oluşmasını sağlayan ortamlar oluşturulmaktadır. Ebeveynler öncelikle 3D yazıcılar ile nasıl tasarım yapılabileceği ve tasarımı yapılan ürünün nasıl 3D yazıcıdan çıktı alınabileceğine dair bilgileri öğrenmekte ve çocuklarına öğretmekteler. Anaokulu düzeyinde öğrenciler için bağımsız öğrenmeyi ve yaratıcı düşünceyi teşvik edici özelliğe sahip olan müfredat aşağıda bahsedilmektedir;

 • Tüm detayların açıklandığı ayrıntılı ders planları
 • Çocukların kendi kendilerine öğrenebilecekleri ders kitabı
 • Kitaplarda etkinliklerin test edilebileceği soru ve cevap sayfaları
 • 3D modellerin nasıl tasarlandığına dair video dersleri. (Ücretsiz CAD yazılımların bulunduğu online platformlar). Başlangıç düzeyinde TinkerCAD, ileri aşamalarında da Fusion 360 kullanılabilir.
 • Farklılaştırılmış tasarım zorlukları
 • Yazdırılacak örnek STL dosyaları
 • Cevapların bulunduğu ödev dosyaları
 • Eğitim değerlendirme anketi

 

Çocuğunuzun gelişimi ve geleceğine bu önemli katkıyı yapmak için evinize 3D yazıcı almak isteseniz ne yapardınız?

Online eğitim araçlarının hızla arttığı ve kolay ulaşılabilir olduğu günümüzde göz korkutan bu soruya aslında farklı çözümler bulunabilir. Önemli olan çocuğunuzun geleceği için bu kararı verebilmektir.

Bu yazımız ile 3d yazıcı teknolojisinin çocukların gelişimindeki etkisi ve globaldeki durumu üzerine değindik. Çocuklar için 3d yazıcı hakkında yazılarımız düzenli olarak devam edecek, aradığınız tüm soruların cevabını bu yazılarda bulabileceksiniz.

 

Görsel kaynak