İş hayatında memnun olmayan yada girişimci olmak isteyen birçok kişi mevcut. Ancak ne yazık ki birçok kişi kendi işini kurmak yada projesini oluşturmak istediği halde iş hayatından fırsat bulamamaktadır. Bu nedenle beyaz yaka girişimciliği birçok yönüyle zor ancak başarılı olunduğu takdirde ise kişinin hayatını değiştirebilecek bir kavramdır. Çalışma saatleri dışındaki geliştirilen proje veya girişimcilik evreleri beyaz yaka girişimciliği olarak adlandırılmaktadır. Beyaz yaka çalışanlar diğer çalışanlara göre daha eğitimli ve daha donanımlı olarak görülmektedirler. Bu nedenle girişimciliğe de daha yatkın ve daha eğilimlidirler.

 

Beyaz Yaka Girişimciliği

Beyaz yaka girişimciliği nedir sorusu özellikle beyaz yaka olarak çalışan ve ek olarak girişimciliğe de yönelmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Genel olarak beyaz yaka çalışanlar şirketlerde satış pazarlama AR-GE veya yönetim gibi bölümlerde yer alan çalışanlardır. Üst düzey çalışan olmaları sebebiyle fiziksel olarak değil mental olarak yorulmaktadırlar. Bu nedenle beyaz yaka girişimciliği için ekstra bir çaba sarf edilmesi gerekmektedir.

 

Beyaz yaka girişimciliği nedir aramaları özellikle son dönemlerde internet üzerinde daha fazla yapılmaya başlanmıştır. Bunun sebebi ise her ne kadar departman olarak daha farklı bölümlerde çalışsalar da beyaz yaka olarak tabir edilen birçok çalışanın da işinden memnun olmaması veya maaşını yetersiz bulmasıdır. Daha fazla kazanmak veya ilk etapta ek gelir elde etmek isteyen çalışanlar bu nedenle girişimciliğe yönelmektedirler.

 

Girişimciliğe yönelmek isteyen birçok kişi fiziksel ticaret, ürün veya hizmet satışı yada internet üzerinden farklı projelere yönelebiliyor. Youtube, blog, e-ticaret ve mobil uygulama gibi birçok yöntem beyaz yaka çalışanların tercih ettiği projeler arasında. Ancak esas olarak beyaz yaka girişimciliği için insanların ihtiyaç duyduğu bir ürün veya hizmet geliştirmek en etkin girişimcilik modeli olacaktır. Bir sorunu çözmek veya ihtiyaç duyulan bir hizmeti en iyi şekilde sunmak beyaz yaka girişimcilik adaylarının daha da başarılı olmasına yol açabilir.

 

Her ne kadar bir işte çalışırken girişimciliğe yönelmek zor olsa da son dönemlerde beyaz yaka girişimciliği oldukça popüler bir hale gelmiştir. Mevcut işi dışında bir plan veya proje geliştirerek bu doğrultuda çok çalışan birçok kişi ek gelir elde edebiliyor hatta ilerleyen zamanlarda mevcut işinden istifa ederek sadece girişimciliğe de yönelebiliyor.