Dijital dönüşümün heyecan verici konulardan Sanal gerçeklik ve Arttırılmış gerçeklik her geçen gün gelişiyor ve hayatımızın parçası olmaya devam ediyor. Peki kısaca nedir bunlar gelin bakalım.

Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal gerçeklik, gerçek dünyayı tamamen değiştiren yapay bir dijital ortamdır.
Virtual Reality (VR) sayesinde kullanıcılar yapay sesleri, manzaraları, oyunları adeta dünyadaymış gibi hissediyorlar tek fark burası sanal bir gezegen. VR gözlüğünü taktıktan sonra, gözlerinizi kapatıp açtığınızı düşünün ve etrafınızda yep yeni bir ortam, kimi zaman bir oyun dünyasının içinde bazen de kumsalda denize karşı yürüyebildiğinizi hayal edin; Bu ortamda hareket edebilir ve hatta onunla etkileşime girebilirsiniz. Sanal gerçeklik böyle bir şeydir.

Arttırılmış Gerçeklik (AR)

Artırılmış Gerçeklik, ses, video, grafik ve GPS verileri gibi bilgisayar tarafından üretilen ve duyu organlarımız vasıtasıyla kontrol edilen bir arttırılmış gerçeklik teknolojisidir. Sanal gerçekliğin aksine gerçek dünya ortamının, bir görünümüdür. AR bulunduğumuz ortamdaki gerçekliğimizi kullanır. Mobil ve tabletler AR’nin en popüler medyalarıdır, Özellikle, Snapchat ve Instagram kamera vasıtasıyla, yüz şeklini değiştirmek ya da yüz hareketleriyle oyunlar oynatmak gibi teknolojiler üreterek kullanıcıları bu dijital dönüşüme alıştırmaya başladı. Ayrıca, Popüler AR örnekleri olarak Pokemon Go ve IKEA Place uygulaması, ürünlerin evinize yakışıp yakışmayacağını veya sığıp sığmayacağını deneyimle imkanını bu teknoloji sayesinde sunuyor.

Görsel Kaynak : https://www.cisin.com/coffee-break/images/easyblog_articles/54/blog-image4.jpg

Görsel Kaynak : https://www.cisin.com/coffee-break/images/easyblog_articles/54/blog-image5.jpg

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.