Home Ofis Kurmak için 10 İpucu

 

Evde çalışmanın bir takım avantajları vardır. Örnek verecek olursak çalışma programınızı kendiniz düzenleme serbestliğine sahipsiniz. Zamandan tasarruf edip yol parası vermek zorunda kalmazsınız. Bunun dışında home ofis çalışabilmeniz ve başarılı olabilmeniz için uygun bir ofis ortamı hazırlamanız gerekir.

Bu yazımızda size home ofiste olması gereken profesyonel çözüm ipuçları paylaşıcaz.

  1. Home Ofis İçin İhtiyaç Listesi Hazırlamak

Evinizin bir odasını home ofis olarak ayırmadan ve bunu tanımlamak için ihtiyaç duyacağınız bir liste yapın. Yapacağınız iş için ekipmanlarınız değişeceği için bu konuda detaylı olarak bilgi edinerek ihtiyacınız olanı alın.

  1. Home Ofis İçin Özel Bir Alan Seçin

Alınacaklar listenizi yaptıktan sonra ofisiniz için ihtiyaç olarak odanızı belirlemelisiniz. Seçtiğiniz bu oda özel alan olmalı. Uygun olanı evinizin sessiz bir odası olmasıdır. Çünkü odanızın kapısını kapadığınızda hedefiniz sadece iş yapmak olmalı ve buna uygun bir oda olmalıdır.

  1. Yaratıcı Ol, Dengeli Ol

Odanız ne kadar büyük olursa olsun, evinizin bir odası olması sebebiyle ihtiyacınızı karşılayacak kadar konforlu olması gerekir. Bu yüzden yaratıcı olmalısınız ve odanızı iyi tasarlamalısınız. Sık kullandıklarınızla destek unsuru olacak şeyleri ayırıp iyi bir planlamayla yaratıcı bir oda oluşturmalısınız.

  1. Uygun Aydınlatma

Mümkün olduğunca evinizin güneş alan bir odasını tercih edin. Ofisiniz için seçtiğiniz oda hiç ışık almıyorsa uygun aydınlatma çözümleriyle ışıklandırın. Öncelikli olarak yeterince aydınlatan bir tepe ışığı ile işe başlayın. Sonrasında ek aydınlatma çözümlerini ilave edebilir, masa lambasını tercih edebilirsiniz. Aydınlatmalarınızın bilgisayar ekranını parlatacak derecede konumlanmamasına dikkat edin.

  1. Home Ofisinize Özel Telefon

Home ofis kurmanın avantajlarından en önemlisi ise masrafların geleneksel ofislere kıyasla daha düşük olmasıdır. Ev telefonu kullanımı sizi profesyonel bir izlenim için kısıtlayacaktır. Bu yüzden özel bir telefon tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

  1. Doğru Ekipmana Yatırım Yapın

Home ofisiniz için uygun ekipmanlar doğru kararlarla birleşmelidir. Gereksiz ekipmanlara yatırım yapmanız daha çekici görünebilir. Paranızı harcayacağınız şey işinizin kalitesini arttıracak şeyler olmalıdır.

  1. Özel Hayatınızı Home Ofisinizden Uzak Tutun

Evde çalışmanın olumsuz faktörleri olsa da zorlayıcı faktörleri de olabilir. Kişisel giderlerinizi iş ile ilgili giderlerinizden ayrı tutmanız önemlidir. Bunu ayırmanız ileride meydana gelecek karışıklıklardan kurtulmanıza neden olacaktır.

  1. Resmi Süreçlerden Yararlanın

Ofis kuralları hazırlamanıza tabii ki ihtiyaç yok. Ancak ilgili kurumlara başvurarak şahıs işletmesi açmanız ve bu konuda bilgiler alarak yasal yollarla ilerlemeniz önemlidir.

  1. Ofis Saatlerinizi Belirleyin

Evden çalışmanın dezavantajlarından biri de çalışma düzenini kurabilmektir. İşinize uygun oranda vakit ayırabilmeniz için bir çalışma programı hazırlamalısınız ve buna sadık kalarak işlerinizi geliştirmelisiniz.

  1. Zamanın Önemi

Ofisiniz için saat vazgeçilmez olmalıdır. Duvarınıza asacağınız bir saat faydalı olacaktır. Evde çalışmak bazen zaman algınızı ortadan kaldırabilir ve zamanın nasıl geçtiğini unutabilirsiniz.