Çocukların geleceğe en iyi şekilde hazırlanması için ebeveynler en iyisini ister. İyi eğitim görmeleri en önemli faktörlerden biridir. Ancak eskiye nazaran günümüzde artık farklı işleyen bir süreç bulunuyor. Geleceğin dünyası teknoloji ve dijital ile şekillendiği için, çocukların da şimdiden bu yetkinliklerle donatılması, onların ileride daha iyi adapte olması için önemli. 3D yazıcı teknolojisi ise çocukların eğitiminde oldukça kritik gelişmeler sağlayabiliyor. 

 

  1. Mucitlik

3D baskı teknolojisi öğrencileri yaratıcı olmaya teşvik ediyor. Başkası tarafından yapılan şeyleri satın almak yerine kendi ihtiyaçları doğrultusunda ürün tasarlayıp üretebilme imkanı veriyor. 

  1. Sanatçılık

Sanat, STEAM(Science, Technology, Engineering, Art, Math; Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik’ten oluşan eğitim metodu)  eğitiminin gelmesiyle birlikte biraz geri dönüş yapmış olsa da, 3D baskı onu en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır. 3D baskı ile öğrenciler kendi hayal güçlerini görselleştirmek ve oluşturmak için en son teknolojiyi kullanan tasarımcı ve yaratıcı olurlar. 

  1. Dijital Vatandaşlık

Eğitimde 3D yazdırma teknolojisinin kullanılması, öğrencilerinizin 3D yazdırmaya istekli internet üzerinden çevrimiçi topluluğun bir parçası olmalarını sağlar. Özellikle, yurtdışındaki eğitimlerde öğrenciler arkadaşlarının tasarımlarını beğenme ve yorum yapma kabiliyetine sahiptir. Çevrimiçi etkinlikler ile birlikte öğrencilerin nasıl bir dijital vatandaş olabileceği sağlar. Dijital vatandaş kimliği ile öğrenciler sorumluluklarının farkında olup değer üretme çabasına girerler.

  1. Ekip Ruhu

Çocuklar için 3d baskı teknolojisi ile arkadaşları arasında ekip grup beraber çalışma imkanı bulurlar. Bunun için yapmak istedikleri okul projelerini belli görev dağılımlarına bölerek her bir ekip üyesi işin sonunda ürünleri birleştirirler. Böylelikle ekip ruhu gelişir ve herkesin sorumluluk alması sağlanır. Ekip içi iletişim ile birlikte samimi dostluklar kurulabilir. Bunun yanı sıra çocuklar ulusal ve uluslararası yarışmalara katılıp farklı kültürlerden arkadaşlar ile tanışıp güzel dostluklar kurabilirler.

  1. Analitik Düşünce

3d baskı teknolojisi, bilim insanlarının ve mühendislerin dünyayı değiştirmek için kullandıkları bir teknolojidir. Aynı teknoloji ile güncel hayatta karşılaşılan zorlukların bir kısmını çocuklarınız ile tanıştırıp, onların çözüm yollarına yaklaşımlarını gözlemleyebilirsiniz. Çocuklar, gerçek dünyadaki bir problemi çözdükçe empati, takım çalışması ve problem çözmeyi öğreneceklerdir. Sizin aklınıza bile gelmeyen ancak çocuklarınız geliştirdiği yeni çözüm metodolojileri sizi şaşırtmasın ☺

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.