Lego ve 3D Baskı

Lego Grubu’nun Global Basın Sorumlusu Jonas Søndergår: “3D baskı, bir dizi farklı uygulama için yeni olanaklar sunan heyecan verici ve yenilikçi bir teknolojidir. Şu anda yeni LEGO elemanlarının prototiplerini oluşturmak için 3D baskı kullanıyoruz ve bu teknolojiyi kullanmanın her zaman yeni yollarını araştırıyoruz. ”

LEGO hayranı olan ve LEGO oyuncağı ile oynamayı seven çok sayıda çocuk eksik malzemelerini 3d printer aracılığı ile üretmiş olabilecektir. O yüznden LEGO oyuncağı aldıklarında kaybolan parçalarını yeninden kendileri tasarlayabileceği gibi, ücretsiz dosya indirme sitelerinden de LEGO’larında eksik olan parçaları rahatlıkla 3d printer vasıtasıyla üretebilirler.

Son dönemlerde LEGO firması 3d yazıcı topluluğuna ve çocukların 3d printer teknolojisine yeterince katkı sağlayabilmek adına ticari olarak sattıkları ürünlerin bazılarını 3d baskı teknolojisi sayesinde çocukların evlerinde üretebilecekleri bir biçimde ücretsiz olarak dosyalarını internet üzerinden paylaştılar.

MyMiniFactory platformu hem lego firmasına ait oyuncakların bir kısmını ücretsiz olarak sergiliyor. Çocuklar kendi oluşturdukları yeni oyuncak çizimlerini buraya ekleyerek yaratıcılıklarını ortaya koyuyorlar. Dünyadaki tüm çocuklar ile etkileşim sağlayarak yeni nesil oyuncak üretmelerine olanak sağlanıyor.

Şimdi bazı 3d printerdan üretilen leo parçalarını inceleyelim.

Lego Süper Kahramanları

Lego serisinde bulunan 22 süper kahraman aşağıda linkini paylaştığımız bağlantıdaki dosya ile basılabilmektedir. Bu topluluğun adı Lego Minifigs. Öne çıkan karakterlerden bazıları Batman, Darth Vader, Kaptan Amerika, Ölü Havuz, Luke Skywalker, Han Solo, Spock, Kaptan Kirk, Hulk, Kaptan Amerika, Demir Adam, Thor ve daha fazlası.

Modeller büyük boy baskıda yapılabilir. Çocuklar için PLA baskı türünde 200 mikronda 0.4 mm’lik bir meme ucu kullanılarak 3d yazıcıdan çıktı alınabilir.

 

Batman

Batman baskısında gözlerinin farklı bir şekilde görülmesi sağlanmıştır. Led ışıklar vasıtasıyla Batman gözleri farklı renklerde görülebilmektedir.