3D yazıcılar, dünya çapında her geçen gün hem özel okulların hem de devlet okullarının müfredatına giriyor. Henüz yeni gelişen bir teknoloji olarak ülkemizde okullarda yaygın olarak bulunmuyor. Çocuklarının geleceğine yatırım yapmak isteyen ebeveynler için ise benzersiz bir teknolojik gelişim olduğunu söyleyebiliriz. Peki çocuklar için evde 3D yazıcı eğitimi neler sağlıyor?

Yaratıcılık

3D baskı teknolojisi çocukları yaratıcı olarak konumlandırıyor. Başkasının yarattıklarını satın almak veya tüketmek yerine ihtiyaçları belirleyebilen ve çözümler yaratan mucitler haline gelirler. Doğru araçlar, kaynaklar ve destek verildiğinde, çocuklar kim bilir hangi yenilikçi icatları yaratabilir?

 

Bilgi Tüketiminden Üretime

3D yazıcı eğitimi ile aktif öğrenme becerisi; çocukların bilgiyi tüketen taraf olmalarından, daha derin bir düzeyde üretme ve düşünmeye geçmelerini sağlıyor.

3D yazıcılar, ayrıca çocukları deneyimlemeye teşvik eden heyecan verici bir teknolojidir. Yapılan araştırmalara göre müfredatına 3D yazıcı eğitimi eklenen okullarda, çocukların derse duydukları ilgi, okula devam etmeleri de ciddi oranda artış göstermiştir.

 

Görsel Becerilerin Gelişimi

Çocuklar için 3D yazıcı eğitimi, görselleştirme, soyut ve somut kavramlarını destekler. Çocuklarda boyut algısı zamanla ve deneyimle gelişen bir kavramdır. Bulundukları yerden 100 metre ötesini hesaplayabilme, bir küpün açılımını tahmin edebilme, bardak içerisindeki suyun hacmini kavrayabilme gibi yetenekler büyüme sürecinde gelişir.

3D yazıcı eğitimi, çocuklarda görsel ve oransal becerilerin gelişmesini destekler. Bilgisayar üzerinde tasarladıkları nesnenin, gerçek hayattaki yansımasını görmeleri onlar için heyecan verici ve çok öğreticidir.

 

Kalıcı Öğrenme

Çocuklar için başlıca öğrenme modeli deneyimleyerek öğrenmektir. Kitaplardan, videolardan öğrenmenin yanı sıra deneyimledikleri, dokundukları, gördükleri materyaller, kalıcı öğrenmelerini destekler.

3D yazıcı eğitimi, çocukların deneyimleyerek öğrenmesini sağlayarak, ezber yöntem ile sonradan unutulacak bilgiler yerine kalıcı öğrenme sağlar. Çocuklar diledikleri modeli önce tasarlar, görsel olarak tüm detaylarını inceler. Sonrasında 3D yazıcıda yazdırarak somut hale getirir ve tasarladığı modele artık dokunabilir. Bu sistem çocuklarda öğrenmenin eğlenceli, yaratıcı ve kalıcı olmasını sağlar.

 

Gelecek Meslekler

Şu an yapılan mesleklerin birçoğu, çocuklarınız büyüyüp iş hayatına atıldığında artık yapılmıyor olacak. Teknolojinin gelişmesiyle mavi yaka dediğimiz çoğu mesleğin yerini robotlar ve yapay zeka otomasyonları alacak. Bu dönemde çalışanlardan beklenen yeteneklerin başında da teknolojiyi kullanabilme yetisi ve robotlardan farklılaşan yaratıcılık gibi insani beceriler olacak.

Büyümeden bahsedecek olursak, çocukların gelecekteki başarısının öngörüsü; mekansal akıl yürütme becerileri ve 2B’den 3B’ye dönüştürme anlayışı olacak.

3D yazıcı eğitimi, çocukları geleceğe hazırlayan, teknolojiyi kendileri için kullanma becerilerinin gelişmelerini sağlar.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.