Geleceğin İş Modeli: FREELANCE

Geleceğin iş modeli olarak görülen freelance çalışma modeli nedir? Freelance çalışma avantajları nelerdir? Freelance çalışmanın dezavantajları? Freelance çalışma alanalrı? Freelance iş siteleri?

İngilizce bir kelime olan ‘Freelance’ Türkçe’ye ‘serbest çalışma, serbest meslek’ olarak çevirilir. Freelance bir kurum veya kuruluşa bağlı kalmadan, uzaktan ve daha çok internet üzerinden yapılan işlere verilen isimdir. Günümüzde çok da popülerliği artmış olan bir çalışma şekli gibi görünmese de gelecekteki çalışma modeli olarak görülüyor. Covid-19 salgın sürecinden sonra insanlar uzaktan çalışmaya mecbur kaldıkları için bu çalışma modeli insanlara cazip gelmeye başladı. Uzaktan ve internet üzerinden herhangi bir kuruma gitmeden evde çalışma modeline insanlar alışkın olmaya başladı. Çalışan işini kendisi belirliyor, çalışma saatlerini kendileri belirliyor, çalışma ortamlarını da yine kendileri belirliyor. Ofis ortamında olmadan, stres altında kalmadan, hiçbir göreve tabi tutulmadan kendi isteğine göre ayarlanan bir iş modelidir. Kulağa ne kadar hoş gelse de aslında ‘freelance’ çalışmak için donanımlı olmak gerekir, büyük bir çaba ve emek ister.

 

Freelance çalışma avantajları?

Teknolojinin gelişmesiyle ve artık işlerin büyük bir çoğunluğunun bilgisayar ve internet üzerinden yapılması çalışma modelini çok büyük ölçüde değiştirmiş durumda. Popülerliği artan ‘freelance’ iş modelinin avantajları nelerdir? Hiç kimseye bağlı kalmadan kendi isteğinle hareket etmeni sağlar.

Her insan kendi işinin patronu olmak ister, ve yöneticilerin vermiş olduğu iş doğrultusunda hareket etmek istemez. Freelance çalışma şekli kendi işinizin patronu olmanızı sağlar.

Günümüzde bakıldığı zaman influencerlık, youtuberlık gibi iş alanları çok popüler olmaya başladı. Bunu sebebi ise kazandırdığı paranın normal bir memur maaşından daha çok olması ve daha rahat bir iş alanı yaratmasıdır. Freelance çalışma modeli yaptığın işe bağlı olarak hem daha çok kazandırır hem de rahat bir ortam sunar.

 

Freelance çalışmanın dezavantajları?

Freelance çalışma modelinin her işte olduğu gibi bazı olumsuz yanları yok değil. Öncelikle emek harcadığın bir ölçüde kazanç sunar. Ne kadar fazla emek verir, daha farklı ve daha iyi bir iş çıkarırsan o kadar kazanırsın. İyi bir ürün ortaya çıkaramadığın zaman gelir elde edemeyebilirsin.

Hiçbir kurum veya kuruluşa bağlı olmadığınız için hastane gibi devlet kurumlarında sağlanan destekten faydalanamayabilirsiniz.

Diğer bir dezavantaj ise kendi çalışma alanının vermiş olduğu rahatlıktır. İş ortamından uzak ve kendi işinin sahibi olmak kişiyi tembel yapabilir. Dediğim gibi iyi ürün çıkmadığı sürece kazanç da sağlayamazsınız.

 

Freelance çalışma alanları?

Daha çok teknolojiyle ilgili olan alanlar şu şekildedir: Fotoğrafçılık, Grafik tasarımcılığı, online eğitmenlik, tercümanlık, sanal asistanlık, sosyal medya yönetimi, danışmanlık, görsel tasarım, yazarlık ve editörlük…

 

Freelance çalışma siteleri nelerdir?

İyi veya kötü birçok site vardır. Işte en iyi freelance siteler: Fiver, Upwork, Toptal, Simply Hired vs.

Türkiye’deki en iyi freelance siteler: Bionluk, Uzman Kirala, Proje Kurdu, Webly, Sanal İşçi, İçerik Bulutu, Upwork vs.