Son yılların modası haline gelmiş olan; genellikle telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan şarjlı piller, talep artışından dolayı yaygın bir şekilde lityum iyon piller kullanılmaya başlandı. Akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarların hepsinde lityum iyon piller kullanılmaktadır. Şarj edilebilen piller tek kullanımlık pillere kıyasla çevreye daha az zararlıdır ve toplam kullanım maliyeti daha kapsamlıdır.

Taşınılabilir elektronik cihazların içinde genel olarak lityum – iyon pilleri bulunmaktadır. Bu piller diğer şarj edilebilir pillere göre daha pahalıdır lakin uzun ömürlü, daha küçük, hafif ve geniş sıcaklık aralıklarında çalışmaktadırlar. Şarj edilebilir olmalarından dolayı elektriği bünyelerinde depolayarak, saklar ve bu sürecin ardından işe yarar.

 Şarjlı Pillerle Çalışan Aletler Nelerdir?

Cep telefonu bataryaları

Laptoplar

Saatler

Fenerler ve lambalar

Küçük ev aletleri

Ve daha nice elektronik aletin içerisinde yer almaktadır.

 Şarj Edilebilen Piller Nasıl Kullanılır?

Şarjlarının tamamen bitmesini beklerseniz ömürleri kısalır, bu yüzden şarjlarının tamamen boşalmasını beklemeden şarj etmeniz gerekmektedir. Yaklaşık olarak kırk beş santigrat derecenin üzerinde çalışamadıklarından dolayı aşırı sıcaklık altında bırakmanız pillerin ömrünü kısaltacaktır. Uzun süre kullanmayı düşünmediğiniz pilleri şarj ettikten sonra saklayınız. Uzun süre kullanılmayan ya da yanlış şarj edilmeye çalışılan pillerin ömrü kısalır ve performansları düşer ve eğer ki şarjları yoksa bu süreç daha da hızlanır. Islak, nemli, aşırı sıcak ya da soğuk ortamlarda bulundurmayın.

 Şarj Edilebilen Pillerin Avantajları Nelerdir?

Her şeyden önce maddi açıdan tasarruf sağlamaktadır ve çevre dostu bir üründür. Çevreye zarar vermez ve atık oluşturmaz. Her geçen yıl çöplere atılan tek kullanımlık pillerin yaymış olduğu evrensel atık miktarı Dünya’yı kirletmeye devam etmektedir. Uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır ve daha fazla enerji depolamanıza yardımcı olur. Kolay taşınabilir olmasından dolayı her yerde yanınızda mutlaka bir depolanmış enerji taşıyabilme imkanı sağlar. Enerjiden ve maddi açıdan tasarruf sağladığı gibi; zamandan ve yerden de tasarruf sağlamaktadır.

Ortalama ömürleri beş yıldır. Kullanım ömürleri, üretim tarihi ile birlikte başlamaktadır bu yüzden şarj edilebilir bir pil almak istediğiniz anda üretim tarihine bakmanız gerekmektedir.