Yapay zeka kullanan ve insan gibi görünen robot Sophia’nın ardında tüm gözler farklı insansı robotlara çevrildi. Bu robotlardan biri de Boston Dynamics tarafından geliştirilen Atlas robotu. İnsansı robot kategorisinde yer alan Atlas, Sophia kadar çekici görünmese de benzersiz yeteneklere sahip. İlk olarak öne ve arkaya attığı taklalarla yeteneklerini gösteren Atlas, artık parkur tamamlayacak becerilere sahip.

Atlas Nasıl Ortaya Çıktı?

Atlas projesi ilk olarak Amerikan Savunma Bakanlığının projesi olarak ortaya çıktı. Boston Dynamics ile iş birliği kuran bakanlık, arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere bir robot tasarlanmasını istedi. Aslında Atlas, Boston Dynamics’in ilk PETMAN insansı robotuna benziyor.

PETMAN, aslında Koruma Grubu Test Mankeni (Protection Ensemble Test Mannequin) terimini kısaltılmış adı. Bu proje, askerleri savaş sırasında kimyasal maddelerden korumak için tasarlanan özel kıyafetleri test etmek için geliştirildi. Bu tasarım geliştirilerek Atlas’in ilk gövde formu elde edildi.

Atlas Hangi Amaçla Tasarlandı?

Projenin ilk ilham kaynağı olan PETMAN, tamamen askeri uygulamalara odaklanmıştı. Ancak Atlas, arama ve kurtarma çalışmalarında insanlara yardım etme amacıyla tasarlandı. Deprem, yangın, sel ya da kasırga gibi doğal afetler sonucunda mahsur kalan ve insanlar tarafından ulaşılamayan kazazedelere ulaşmak ana tasarım amacıydı.

Bu süreçte robotun doğalgaz vanası gibi tehlike yaratan vanaları kapatmak, insanların hayatta kalamayacağı ortamlarda basit ekipmanları kullanmak gibi yeteneklere sahip olması hedeflendi.

Boston Dyanmics Atlas Robotu ile Parkur Denemeleri

İnsanlar için günlük hayatın sıradan bir parçası olsa da robotlar için bir ayaktan diğerine dengeli bir şekilde geçmek yoğun bir mühendislik çalışmasına ihtiyaç duyuyor. Bu robot, arama kurtarma çalışmalarında insanlara yardımcı olmak için tasarlandı. Bu nedenle insanlara benzer fiziksel kapasiteler ve hareket imkanlarına sahip olması oldukça önemli.

Aşağıda yer alan videoda Atlas kütüğün üstünden atlayarak üç farklı yükseklikte engellere sahip bir parkuru tamamlıyor. Özellikle engelleri merdiven gibi tırmanırken, ağırlığını sol ayağından sağ ayağına ve tekrar sol ayağına vermesi, oldukça detaylı bir tasarım süreci gerektiriyor.

 

Atlas robotu 2013 yılından günümüze anlamlı gelişme kaydetti. İlk aşamada sadece tek ayak üstünde dengede durabilen insanımsı robot, artık karmaşık zıplama ve dengede durma hareketlerini yapabiliyor.

 

 

Atlas’ın yeni becerileri arasında iki ayağıyla aynı anda zıplama ve zıplayarak 180 derece geri dönmeyi içeriyor. Ayrıca sırt üstü tam takla da atabiliyor.

Yeni Nesil Atlas’ın Becerileri

 

Atlas’ın Teknik Özellikleri

Atlas 1,5 metre boya sahip ve 75 kg ağırlığında. Bunun yanı sıra 11 kg yük taşıyabiliyor. Atlas tamamen pillerden güç alarak çalışıyor. Aktüatörleri yani hareket etmesini sağlayan sistemler ise hidrolik sistemler. Robot toplamda dört hidrolik aktüatöre sahip. Toplam 28 serbestlik derecesine (eklem) sahip olan robot, LiDAR ve stereo sistemle görüş sağlıyor.

LiDAR sistemi, hedefi darbeli lazer ışını gönderip, geri yansıyan ışına göre hedefe olan mesafeyi ölçmeye yarayan bir görüntüleme teknolojisi. Atlas da çevresindeki nesneleri ve engelleri tam da bu şekilde görüyor.

Atlas’ın gövdesinde ise 3D baskı teknolojisinden yararlanıldı. Böylelikle toplam ağırlık ve kapladığı alan açısından kazanç sağlamak mümkün oldu. Robotun gövdesinde alüminyum ve titanyum malzemeleri kullanıldı. 3D baskı teknolojisinin sağladığı en büyük avantaj, ihtiyaç duyulan parçaların ya da bileşenlerin tam da gerektiği şekilde tasarlanması. Ayrıca baskı sırasında diğer üretim yöntemlerine göre daha hafif malzemeler kullanmak mümkün oluyor.

Yeni Nesil Atlas

Yukarıdaki videolarda da görüldüğü üzere Atlas, PETMAN döneminden beri oldukça yol kat etti. Boston Dynamics tarafından dünyaya sunulan yeni nesil Atlas, hem iç hem de dış mekanlarda hareket etmek için tasarlandı. Yeni nesil Atlas sonunda dış dünyaya açılarak gerçek engellerle karşılaşabilecek.

2017 yılında 180 derece dönme yeteneğine kavuşan robot, 2018 yılında dışarıda koşuya çıktı. Aynı zamanda iç mekanda farklı yük indirme ve kaldırma becerileri de test edildi.

 

Kısa zamanda bu kadar gelişme, insansı robotlar hakkında beklentiyi de yükseltiyor. Farklı amaçlarla kullanılacak robot teknolojisinin günlük hayatımızın içerisinde yer alması çok yakın görünüyor.