Merakla beklenen sonbahar etkinliğinde Amazon, uzun süredir gündeme gelen Alexa destekli ev robotunu tanıttı. Önceden söylemler üzerinden yürüyen tartışmalar resmi açıklamalarla başka bir boyuta geçti. Amazon Astro adındaki robot pek görülmeyen bir tasarımla ortaya çıkacak. Yakında piyasaya sürülecek cihaz birçok işlevi üstlenebilecek. Yüz tanıma, ev boş kaldığında devriye gezmesi, sesleri algılayabilmesi özelliklerinden bazıları. Bunun yanında kayda değer diğer özelliği ise yüz tanımanın yanında kişileri tanıyor olabilmesi. Amazon Echo Show ile benzer özellikler taşıyor denebilir ancak hareketli bir cihaz olması dikkatleri üzerine çekmesi için yeterli. Görüntülü görüşme özelliği ve müzik çalma gibi özellikleri Echo Show ile paydaş olduğu konulardan bazıları.

 

Amazon Astro Fire OS İşletim Sistemi, Fiyat Söylentileri

Teknik detaylara bakmak gerekirse Astro akıllı ev robotu büyük olasılıkla Fire OS yazılımıyla gelecek. Merak edenler için Fire Os, Android tabanlı özelleştirilmiş bir işletim sistemi. Amazon bu işletim sistemini tabletleri ve diğer akıllı cihazlarında sıklıkla kullanılıyor. Bu noktada ürünün çok pahalı olmayacağı yönünde bir tahmin var. Android tabanlı cihazların nispeten uygun fiyatlı oluşu bu tahmini mantıklı yapan bir olgu. Ancak özellikleri ve fiyatı dışında söylentilerin gün yüzüne çıktığı konular başka türden.

 

Sızıntılar Güvenlik Sorunlarının Olduğunu Gösteriyor

Amazon Astro’ nun geliştiricileri tarafından yapılan geri bildirimler güvenlik sorunları olduğu yönünde. Cihazın genel olarak yetersiz kaldığını söyleyen geliştiriciler, bunun yanında gizlilik risklerinin olduğunu belirtti. Böylesine iddalı özelliklere sahip robot hakkında şüphelerin bulunması söylentileri daha da alevlendiriyor.

 

Geliştiriciler, Sorunları “Korkunç” Olarak Değerlendiriyor

Sızdırılan belgelere göre Amazon Astro’ nun geliştiricileri cihazın ciddi sorunlara sahip olduğunu ifade ediyor. Ancak bunu kamuya açmaya yanaşmıyorlar. Bunun nedeni ise söz konusu sorunların korkunç olması. Astro’ da bulunan kişi algılama özelliğinin güvenilir olmadığı ortaya çıkınca robot hakkında ciddi soru işaretleri oluştu. Geliştiriciler, Astro’ ya fırsat sunulması halinde kendisini yüksekten atabilecek bir cihaz olduğunu belirtti. Kişi tespitinin kararlı ve güvenilir bir yapıya sahip olmadığı da gelen eleştiriler arasında. Bir diğer konu ise Amazon’ un bu robotu yaşlı bakımında kullanılabilecek “Erişilebilirlik cihazı” olarak tanıtması. Başka kaynaklarda ise robot “serbest bırakılmaması gereken bir felaket” olarak nitelendirildi.

 

Amazon Söylentileri Yalanladı

Amazon ise tüm bu eleştirilerin yersiz olduğunu belirtircesine söylentilerin tek kelimeyle yanlış olduğunu vurguladı. Sızdırılan raporların güncelliğini çoktan yitirdiğini söyleyen Amazon yetkilileri, söz konusu sorunların başlangıç aşamasında kaldığını ifade etti.

 

Amazon, Astro’ nun Testlerden Başarıyla Çıktığını Söyledi

Diğer bir yandan Amazon Astro beta aşamasında çeşitli testlere sokuldu. On binlerce saatlik testlerde söz konusu güvenlik problemleriyle karşılaşılmadı. Yapılan testler basit türden değildi. Düşmekte olan nesnelerin durdurulması, cihazın kırılmalara karşı kaçması merdivenlerden inmesi gibi testlerin tamamına sokuldu. Amazon raporlarına göre ise bu testlerden başarıyla çıktı. Elbette cihazın geleceği hakkında yorum yapmak bu aşamada doğru olmaz. Amazon bu tür ürünleri piyasaya sürmede tecrübeli bir kuruluş. Echo Show gibi akıllı ürünlerini piyasaya sürmekten çekinmeyen şirket, işletim sistemi ve donanımsal anlamda üretim sorunu yaşamıyor. Unutmamak gerekir ki Ar-ge işlemlerine tabi olan her cihaz kararlılığa yaklaşır. Amazon bu testleri yaparak Ar-ge çalışmalarına gereken önemi verdiğini gösteriyor.