Çocuklar için gerekli olan 3 boyutlu tasarım yazılımları, hem yetişkinler ama yeni başlayanlar için hem de çocuklar için kullanılan basit ve ücretsiz yazılımlarından oluşan uygulamaları içermektedir. Çocuklar 3 boyutlu tasarımlarını yaparken baskı öncesi onları düzenleyip en uygun şekilde bastırmak isteyebilir. Bu yazımızda tasarımları düzenleme ve iyileştirme yazılımlarından bahsetmiş olacağız.

3D-Tool Free Viewer

3D-Tool Free Viewer, dosyanızın yapısal bütünlüğünü ve yazdırılabilirliğini kontrol etmenizi sağlayan bir STL görüntüleyicisidir. Örneğin “Kesit” özelliği, modelin içine bakmanıza ve duvar kalınlığını kontrol etmenize olanak tanır.

Bu, 3 boyutlu yazdırmaya başlamadan önce STL dosyanızı show-stop hataları için kontrol etmek istediğinizde faydalı olabilir. STL’yi sizin için dilimlemez, ancak bu 3 boyutlu yazdırma yazılımı size basit ve kullanımı kolay bir arayüz içerisinde her şeyi netleştirir.

MakePrintable

MakePrintable

 • Yazılım: MakePrintable
 • Özellik: STL Editör, STL Onarım
 • Seviye: Orta Düzey
 • Ücretsiz
 • İşletim Sistemi: Browser (Web Tabanlı)
 • İndirme Linki: https://makeprintable.com/

Bu web hizmeti, STL dosyalarınızı baskıyı bozabilecek hatalara karşı denetler ve düzeltir. Çoğu ücretsiz çevrimiçi hizmetin aksine, MakePrintable etkileyici bir kontrol seviyesi sunar. Bir kalite seviyesi (prototip, standart ve yüksek) seçebilir, ağı oyup tamir edebilir ve çokgen sayısını optimize edebilirsiniz. Birden fazla ağı bir taneye birleştirmenize bile izin verir.

Bu 3 boyutlu baskı yazılımının ücretsiz versiyonunda, kullanıcılar çevrilen yüzleri, sınır kenarlarını ve kesişen nesneleri ayda 3 model üzerinde onarabilirler. Anında tamir, doku desteği, delik açma desteği ve ayarlanabilir duvar kalınlığı gibi gelişmiş seçenekler için, ücretli ticari seçeneğine sahip olunabilir. Ayrıca, Blender ve Sketchup ile sorunsuz şekilde bağlanan eklentilere sahiptir.

Meshmixer

Meshmixer

Meshmixer, STL dosyalarını görüntülemek, kontrol etmek, düzenlemek ve onarmak için süper gelişmiş bir 3 boyutlu baskı yazılımıdır. Potansiyel problemleri tespit etmek ve bunları otomatik olarak onarmak için iyi bir çözüm sunan yazılımdır. Örneğin, 3 boyutlu yazdırma sırasında sorunlara yol açabilecek ince kenarları tespit edip uyarı verebilir. Autodesk 3D baskı yazılımı ailesinin bir parçasıdır.

MeshLab

 • Yazılım: MeshLab
 • Özellik: STL Editör, STL Onarım
 • Seviye: Profesyonel
 • Ücretsiz
 • İşletim Sistemi: Windows, Mac, Linux
 • İndirme Linki: http://www.meshlab.net/#download

MeshLab, tasarımlarınızı revize ve tamir etmenize, modelleri katıya dönüştürmenize ve hatta delikleri onarmanıza olanak tanıyan gelişmiş bir STL düzenleme yazılımıdır. 3 boyutlu yazdırma modelini onarmak ve temizlemek için 3 boyutlu yazdırma yazılımına ihtiyacınız olduğunda, MeshLab sağlam bir seçenektir.

Netfabb

Netfabb

Netfabb, dilimleme aşamasına gelmeden önce bir modeli düzeltmenize izin veren gelişmiş STL analizi ve onarım özellikleri içeren dilimleme için 3 boyutlu baskı yazılımıdır.

Normalde Autodesk’in abonelik modeline tabi olan yazılım, Netfabb’ı denemek isteyen öğrenciler için ücretsiz olarak sunuyor. Şirket, eğitim alanlara üç yıllık ücretsiz Netfabb lisansı sunuyor.