Robotik kodlama bir makinenin kontrol sistemini bilgisayar, elektronik bilimlerinin hepsini kapsayan gerekli yazılım kodları ile makine sisteminin iletişimin sağlanmasına denir. Yani bir makinenin sizin istediğiniz gibi çalışmasını ve hareket etmesini istemek için robotik kodlamaya ihtiyaç duyuyoruz. Robotik kodlama belirli koşullarda ve belirli ortamlarda gerekli malzemeler kullanarak yapılmaktadır. Mekanizmayı kontrol edebilmek için kodlara ihtiyaç duyuyoruz. Yazılım, bilgisayar, elektronik, makine, uzay gibi mühendislikleri bir arada toplayan bilim dalıdır robotik kodlama.

Robotik kodlama her geçen gün gelişerek geleceğin teknoloji olmaya çalışmaktadır. Şu zamanda robotik kodlama sayesinde birçok ürün yapılmaktadır. Hayatımızın nerdeyse her alanında artık bulunmaktadır. Bu ürünler genellikle ev aletleri olmuştur. Neredeyse birçok evde robotik ürünler yer almaktadır. Robotik kodlama şuan 3 yaşından başlamaktadır. Rahatlıkla her yaşa uygun robotik kodlama eğitimleri ve araçları bulunmaktadır. Kodlama görsel tasarım, matematik, desen ve mühendislik gibi beceriler kazandırmaktadır.

Kodlamada birçok program dili bulunmaktadır. Java, c, c#, python, fortran gibi dillerdir. Robotik çocuklara olumlu yönde çok etkisi bulunmaktadır. Robotik kodlama eğitimi alan çocuk takım çalışmalarında kendini geliştirir. Kendisinin neler yapabileceğini görür bu da kendisine güven gelir. Kendilerini daha iyi ifade ederler. Problem çözme becerisini geliştirir. İletişi yönü gelişir. Eğitim hayatında ve diğer derslerinde başarılı olmasını sağlar. Zekâsı artar. Analitik düşünmeye başlar. Artık daha hızlı düşünme başlayacaktır.

 

Robotik kodlama şu zamanın en önemli bilimidir. Gelişmiş ülkeler bu kodlama yöntemiyle birçok ürün elde etmekte ve ülkelere pazarlamaktadır. Şimdi artık Türkiye de bu kodlama bilimi ile yakından ilgilenmektedir. Tabii ki yaptığı ürünlerde bulunmaktadır buna en iyi örnek robot süpürgedir şuan birçok evde bulunmaktadır. Türkiye kodlama eğitimine önem vermektedir. Kodlama eğitimleri her yaşa uygun bulunmaktadır. Okul öncesi çocuklarına bile bu eğitimler öğretilmektedir. Diğer okul çağındaki çocuklar biraz daha üst düzeyde eğitim almaktadırlar. Artık eğitim setleriyle robot yapabilecek ve onu istediği gibi yönetecek duruma gelecektir. Robotik kodlama alanında bazı yabancı ülkeler bunun yarışmasını bile düzenlemektedir. Tabii ki Türkiye’de bu yarışmaya katılmaktadır. Yıllar sonra ürünler yapılacak ve başka ülkelere satılacaktır. Evde artık robotlar bile kendi kendine iş yapacak hale getirilecek. Biz kodlayacağız ve robot bizim istediğimiz yemeği yapacak zaman gelecek.

Peki, bu robotlar insan hayatını kolaylaştıracak ama kötü yanı da olmayacak mı? Tabii ki kötü yanı da olacak çünkü insanlar artık rahata alışacak ve daha az hareket edecek daha çok para harcamış olacak. İnsanlar artık her şeyi robotların yapmasını isteyecek. Bu çok, çok iyi yanları var ameliyatlar daha kolaylaşacak her şey daha hızlı olacak ama bu arada da insan eli azalacak. Belki insanlar daha zor iş bulacak çünkü birçok işi artık robotlar yapmaya başlayacak. Teknoloji daha da çok gelişecek ve daha fazla hızlanacak. Yıllar sonra artık çağın adı robot çağı olacak. Biz şu an biraz geri de olduğumuz için tam bilemiyoruz ama yabancılar şu an birçok işi robotlar sayesinde kısa zamanda yapmaktadır ve daha da çok gelişmektedir. Şu an onların ürünleri birçok evde mevcut gün gelecek her evde birçok ürünler mevcut olacak artık insanlar robotlar olmadan yaşamayacak duruma gelecektir. Bazı meslekler yok olacak bu süreçte başka yeni meslekler ortaya çıkacak diyebiliriz.