Enerji, insan yaşamının devam ettirilebilmesinde çok önemli rol oynayan geniş bir spektrumu ifade eder. İnsan yaşamının devamı için gerekli ısınma, barınma, giyinme ve beslenme gibi hemen hemen her alanda etkisi bulunan enerjinin sürekli bir şekilde ulaşılabilir olması en az kendisi kadar önemlidir. Bu anlamda insanlık; yüzyıllardır doğanın kendilerine bahşettiği nimetlerden faydalanmaktadır. Ancak enerjini tükenebilme özelliği kaynakların çeşitlendirilmesine ve yeni arayışlar içerisine girilmesine neden olmuştur. Söz konusu arayışlar neticesinde çok yakın olmasa da yakın geçmişte yenilenebilir enerji kavramı keşfedilmiştir.

Yenilenebilir enerji; fosil yakıtlardan farklı olarak insan yaşamı var oldukça var olacağı düşünülen güneş, su, rüzgar ve diğer pek çok unsurdan elde edilen enerji türüdür. Bu enerji türüne yenilenebilir denmesinin sebebi de kaynakların sınırlı olmayıp belirli bir döngü içerisinde sürekli olarak yenilenmesidir. Yenilenebilir enerjinin insan yaşamına girişini Sanayi Devrimi’ndeki buharlı makinelerin icadına bağlasak da aslında insanlar yel ve su değirmenleri ile yenilenebilir enerjiyi yüzyıllardır kullanıyor.

Yenilenebilir enerji uzun süredir kullanılan bir kaynak olsa da insanlığın bu kaynağa önem vermesi ve bu kaynağın farkına varması yakın bir tarihe rastlar. Bu noktada yenilenebilir enerjinin önemi yeni yeni anlaşılıyor demek yanlış olmayacaktır. Peki, insanlık için ciddi bir konu olan yenilenebilir enerjinin önemli olmasının altında yatan hususlar nelerdir?

Yenilenebilir Enerji Neden Önemlidir?

Su, rüzgar, güneş ve daha pek çok doğal kaynak yenilenebilir enerji sınıfında değerlendirilerek insanlık tarafından kullanılır. Söz konusu kullanım sırasında bireyler enerjiye olan ihtiyaçlarını karşılarken diğer pek çok avantajlarla da gelecek nesillere katkı sağlar. İşte yenilenebilir enerjinin avantajları;

  • Yenilenebilir enerjinin birinci ve en önemli avantajı çevreyi kirletici bir özelliğe sahip olmamasıdır. Kömür, doğalgaz ve diğer fosil yakıtların çevreyi kirletmesi bir yana salınan gazlarla insan yaşamını tehlikeye atması gelecek nesillerin sağlıklı bir ortamda büyüyüp gelişmesine ciddi derecede tehlike oluşturur. Ancak yenilenebilir enerjide herhangi bir atık bulunmadığından insanlığın geleceği de tehlikede değildir.
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak için kurulan tesisler uzun ömürlü olduğu gibi yatırım maliyetinin geri dönüş süresi de oldukça kısadır. Burada yatırımcı için karlılık ön plana çıkarken enerji kullanıcıları açısından da ucuza üretilen enerjiyi daha ucuza temin etme imkânı ortaya çıkar.
  • Yenilenebilir enerji dendiğinde akla ilk gelen kavramlardan bir tanesi de verimliliktir. Daha az girdiden daha çok enerji elde edildiği yenilenebilir enerjide kaynakların tükenmesi ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalma durumu da söz konusu olmaz.
  • Siyasi uyuşmazlıkların temelini oluşturan enerji; yenilenebilir enerji sayesinde boyut değiştirir. Böylelikle ülkesel ve küresel refahın artması sağlanır.

Dijital Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji

Yenilenebilir enerji; geleceğin sağlıklı bir şekilde dizayn edilmesi hususunda oldukça ciddi bir kavramken dijital dönüşüm ile iç içe değerlendirildiğinde çok daha önemli bir noktaya gelir. Yenilenebilir enerji ile dijital dönüşümü bir arada değerlendirmeden önce  dijital dönüşümü iyi anlamak gerekir.

Dijital dönüşüm, teknolojinin gelişmesi ile birlikte geçmişte insan eli ile manuel bir şekilde gerçekleştirilen işlemlerin bilgisayar temelli gerçekleştirilmeye başlanmasını anlatan bir kavramdır. Daha açıklayıcı bir ifade ile dijital dönüşüm işlemlerin bilgisayar vasıtası ile gerçekleştirilmesini açıklar. Söz konusu açıklamadan hareketle dijital dönüşüm işlemlerin daha kısa sürelerde daha yüksek verimlilikle gerçekleştirilmesini sağlar. 

Dijital dönüşümü yenilenebilir enerji ile bir arada düşündüğünüzde verimlilik ciddi düzeylere ulaşır. Güneş enerji sistemleri üzerinden verilecek bir örnekle uzaktan kumanda edilebilen bir GES santralinde; panellerin verimliliği, arızaların hemen tespit edilebilmesi ve birim zamanda ortaya çıkan enerji üretimi bir yazılım aracılığı ile depolanır. Depolanan veriler anlamlı analizler haline getirilerek insanlara sunulur. Böylece kontrol ve tespit işlemleri için daha az zaman harcanırken insanların uzun saatler uğraşarak ortaya çıkaracağı hesaplamalar tek dokunuşla görüntülenir. Peki, tüm bu avantajlar elde edilirken daha da başarılı olmak için neler yapılabilir?

Dijital Dönüşümü Yenilenebilir Enerjide Daha Etkin Kılmanın Yolları

Yenilenebilir enerji ile arzulanan daha fazla verimliliktir. Dijital dönüşümün de etkisi ile elde edilmeye çalışılan bu amaç için bireylerin yerine getirmesi durumunda verimliliği daha da yukarı seviyelere taşıyacak bazı hususlar bulunur. İşte dijital dönüşümü yenilenebilir enerji sektöründe daha etkin kılmanın yolları!

Ekibinizi Güçlendirin

Yenilenebilir enerjide başarıyı yakalamak için doğru ekibi kurmak sizi bir adım öne taşır. Ama dijital dönüşümün önemini anlamış bir ekibi kurmak sizi çok daha öne taşır. Bu anlayıştan hareketle dijitalleşmeye değer veren ve gerekli ekipmanları kullanmakta yetenekli mühendislerle güçlü bir ekip kurmanın yollarını arayın.

Yenilikçi İşbirlikleri Oluşturun

Dünyada ortaya çıkan gelişmeleri yakından takip ederek sektörünüze uygulamak oldukça önemlidir. Her gün hayat kurtarıcı bir icadın gerçekleştiği dünyada her şeyi tek başınıza takip etmek ve uygulamak imkânsız bir hal alabilir. Bu anlamda size değer katacağını düşündüğünüz yenilikçi işletmeleri işbirlikleri sayesinde yenilenebilir enerjide dijital dönüşümü sağlama amacı ile kullanabilirsiniz.

Gelişmeyi Tek Amaç Olarak Belirleyin

İşletmeler açısından başarı her zaman arzu edilen temel şeydir. Ancak başarı her an yakalanabilecek bir durum değildir. Bu nedenle başarıya giderken elde ettiğiniz küçük ama önemli gelişmeleri de ihmal etmemeli ve gelişmeyi asıl hedefiniz olarak belirlemelisiniz.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.