Growth hacking (aynı zamanda ‘growth marketing’ olarak da bilinir), aktif bir kullanıcı tabanını büyütmeye ve korumaya, ürünleri satmaya ve bilinirlik oluşturmaya yardımcı olmak için kaynak ışığında ve uygun maliyetli dijital pazarlama taktiklerinin kullanılmasıdır. Sağladığı kestirmeler sayesinde dijitaldeki faaliyetlerinizi kolaylaştırır.

Growth hacking en çok yeni başlayanlar ve küçük işletmelerle ilişkilidir, yani ayıracak çok fazla bütçesi olmayan ancak hızlı bir şekilde sonuçlara ihtiyaç duyan kuruluşlar içindir. Ancak, aktif bir kullanıcı tabanının büyümesini ve korunmasını sürdürmek isteyen tüm çevrimiçi işletmeler için geçerli olan ölçeklenebilir bir kavramdır.

Geleneksel Pazarlama ile Growth Hacking Farkları

Pek çok insan Growth hacking ile pazarlamayı aynı şey olarak görüyor. Ancak, küçük ama önemli farklılıklar vardır.

Growth hacking, temel amacı müşteri edinmek veya daha fazla insanı belirli bir ürün veya hizmeti kullanmaya teşvik etmektir. Bununla birlikte, başlangıç kökenleri nedeniyle, çoğunlukla büyük işletmelerin erişebildiği büyük bütçeler harcamayı içermeyen taktiklere dayanır.

Özet olarak growth hacking,  pazarlama, optimizasyon ve geliştirme bilgisini birleştiren bir yöntemdir. Otomatik bildirim e-postaları, basit kayıt formları veya kayıt odaklı ana sayfalar veya yeni müşteriler için satın alma sürecini kolaylaştırma örnek case olabilir. 

Growth Hackinge Başlarken, 

  • Mevcut pazarlama girişimlerini değerlendirin

En iyi potansiyel müşteri, trafik ve sayfa görüntüleme kaynaklarınızı belirleyen tam bir denetim yapın. Hangi kanalların iyi çalıştığını keşfedin.

  •  Ulaşılabilir hedefler belirleyin

Bu hedefleri hangi platformda geliştirmek istediğinizi belirleyin ve bunu nasıl yapabileceğiniz üzerine düşünmeye başlayın. Stratejiler geliştirin.

  • Hipotezlerinizi test etmek için deneyler planlayın

Hipotezlerinizi test etmenin iki, üç veya dört yolunu bulun. Hedeflerinize nasıl ulaşabileceğinizi keşfedin. Hipotezleri test etmek için A/B testleri kullanmak süreçte yardımcı olacaktır.

  • Çalışmasına izin verin

Sonuçlarınız istatistiksel olarak anlamlı olana kadar denemeler yapın. Hedeflerinize ulaşana kadar optimizasyona da devam edebilirsiniz.

  • Kazanan sonuçlarınızı rapoların ve ekibinizle paylaşın

Growth hacking, zaten sahip olduklarınızı iyileştirmekle ilgilidir. Oyunun kurallarını değiştiren bir taktik bulursanız, bunları ekibinize de duyurun.

 

Growth Hacking Uygulama Aşamaları

Acquisition (Edinme)

İşinizi büyütmenin ilk adımı müşteri adaylarınızı bulabilmektir. Bunu yaparken edinme başı maliyeti en düşük olacak kanalları bulmak ve doğru sayı ve edinme başı maliyet dengesini kurmak gerekiyor. Örnek : Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılan SEO çalışması ve bu sayede hedef kelimelerde üst sıralarda gözükebilmek…

Activation (Etkileşim)

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları, sizinle bağ kurmayı yönlendirmelisiniz. Örnek : Web sitenize gelen ziyaretçiye e-bülteninize kayıt olma karşılığında vereceğiniz bir e-kitap.

Retention (Bağlılık)

Web siteniz ziyaret eden kullanıcıları yeniden ziyaret eder hale getirmelisiniz. Örnek: Bülten abonelerinize düzenli ve dolu dolu bir içerikle e-bülten yollamak.

Referral (Tavsiye edilme)

Tavsiye her zaman en etkili yoldur. Bunun için kullanıcılarınız teşvik etmelisiniz. Örnek : Web sitesindeki yazılarınızı ve kaynakları kullanıcılarınızın arkadaşlarına tavsiye etmeleri için araçlar sunmak ve teşvik etmek.

Revenue (Gelir)

Son olarak elbette, web sitenizi kullanan ve tavsiye eden kullanıcılarınızdan bir gelir elde edebileceğiniz bir model oluşturmalısınız. Örnek : Web sitenizdeki çok özel içeriklere (araştırma, makale vb..) ücretli erişim.

 

Örnek Case: Nasty Gal

eBay perakendecisinden e-Ticaret İmparatoriçesine

Gençlik döneminde ani bir kararla üniversiteyi bırakan Sophia Amoruso kendini “asi” olarak tanımlıyordu. Fıtığını  tedavi ettirmek için tıbbi faturaları ödeyememesinin ardından, şans eseri bulduğu “Yeni Başlayanlar için bir eBay İşi Başlatma” kitabı sayesinde Nasty Gal Vintage adıyla açtığı online eBay mağazasında vintage kıyafetler satmaya başladı.

Amoruso, diğer vintage satıcılarla ilişkiler geliştirmek için zaman harcadı ve en küflü depolarda titizlikle satılacak kıyafetler aradı. Gelişen moda trendlerini araştırmak ve hangi hisseyi alıp yeniden satacağına karar vermek için Google’ı kullandı. Myspace aracılığıyla elbise modelleri satın aldı. Ürünlerini sergilemek için modellerle çalıştı. Çalıştığı modellere  hamburgerle ödeme yaptı. Amoruso, eBay listelerinin, giysilerle ilgili açıklayıcı anahtar kelimeler içerdiğinde ve resimlerin iyi tasarlanıp fotoğraflanarak müşterilerin kıyafetleri nasıl giyeceklerini hayal etmelerine olanak sağladığında daha fazla etkileşim aldığını fark etti.

Amoruso, bağımsız e-ticaret sitesini tanıtmak için eBay’i kullandığı için platformdan atıldı. Dört yıl sonra gelirleri 100 milyon doları aştı. Bugüne kadar, Nasty Gal’in 150’den fazla ülkede müşterileri ve orijinal tasarımların satışına genişleyen gelişen bir e-ticaret sitesine ek olarak iki fiziksel mağazası var. Sophia ayrıca, girişimciler için hem kişisel bir anı hem de samimi bir iş rehberi olan New York Times Bestseller olan #GIRLBOSS kitabının  yayınlanmasını sağlayarak girişimci kadınlara vizyon oluşturdu.

Öyleyse, Nasty Gal bu kadar kısa bir sürede bu kadar olağanüstü büyümeyi nasıl başardı?

Cilalı Bir Ürün Serisi: Amoruso’nun ürünlerini seçme ve sunma konusundaki titiz yaklaşımına, giysilerin kendisinin yanı sıra istek uyandıran bir stil hizmeti sattığı bilinci eşlik etti. Ürüne yapılan bu vurgunun ve sunuş şeklinin Nasty Gal’in brüt kar marjları üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkisi oldu.

Test ve Optimizasyon: Amoruso, eBay girişlerindeki tıklamaları izledi ve hangi modelleri kullandığını ve hangi giyim tarzlarını satın alacağını denedi. Benzer şekilde, bir liste iyi performans göstermediyse, portföyünden benzer ürünleri çıkararak müşterilerinin hoşuna gidecek tarzaki ürünleri bulmayı sağladı. Bu strateji  Nasty Gal’in ürünlerini pazarlama ve satma yaklaşımını önemli ölçüde iyileştirmesine olanak tanıdı.

Marka Oluşturma: Amoruso, Nasty Gal çizgisine kendi stil ve kişilik duygusunu aşılamak için sosyal medyadan yararlandı ve yalnızca Facebook ve Instagram’da 3 milyon kullanıcının takip ettiği bir marka yarattı. Bu, yeni müşteriler edinmek ve mevcut müşterilerle etkileşim kurmak için değerli ve güçlü bir platform olarak konumlandı.

Netflix, Sophia Amoruso’nun girişimcilik yolculuğu anlatan Girl Boss adında bir dizi çekti. 

Özetle Growth Hacking

Growth Hacking, özetle; bir proje çıkmadan önce en doğru ve verimli analizler ile birlikte projenin en kısa sürede en yüksek performansı vermesi demektir. Pazarlamanın kreatif dünyası ile mühendisliğin analitik bakış açısını birleştiren, yeni bir vizyondur. Sean Ellis tarafından ortaya atılan bu yöntemi uygulayanlara ise Growth Hacker denilmektedir. 

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.