Endüstri 4.0 üretim yerlerindeki süreçlerin baştan sona gelişen teknolojik araçlarla tasarlanması ve uygulanması ile tanımlanır. Makineden makineye iletişimi, üretim kapasitesini, enerji kullanımını, kurum içi iletişimi geliştiren teknolojileri ve çok daha fazlasını içerir.

Endüstri 4.0 avantajlarına detaylı bakalım;

Geliştirilmiş Üretim ve Yüksek Verimlilik

Endüstri 4.0 teknolojileri; daha azıyla daha fazlasını yapmanızı sağlar. Başka bir deyişle; kaynaklar daha düşük maliyetli ve verimli bir şekilde kullanılırken, daha fazla ve daha hızlı üretim sağlanabilir.

Üretim hatları; gelişmiş makine izlemesi ve otomatik karar verme mekanizmaları sayesinde daha az aksama süresi yaşar. Akıllı fabrikalarda ekipman verimliliği de kontrol mekanizmaları sayesinde iyileşir. Gelişmiş verimlilik örnekleri arasında, daha hızlı parti değişimleri, otomatik takip ve izleme süreçleri ve otomatik raporlama sayılabilir.

Artan Bilgi Paylaşımı

Endüstri 4.0 teknolojileri, üretim hatlarının, iş süreçlerinin ve departmanların konum, zaman dilimi, platform gibi faktörlerden bağımsız olarak iletişim kurmasını sağlar. Örneğin, tesisteki bir makinedeki sensörden öğrenilen bilgilerin işletmede dağıtılmasını sağlar. Ve bunu herhangi bir insan müdahalesi olmadan otomatik olarak, yani makineden makineye ve sistemden sisteme yapmak mümkündür. Başka bir deyişle, bir sensörden gelen veriler anında dünyanın herhangi bir yerinde bulunan birden fazla üretim hattında bir değişiklik sağlayabilir.

Esnek ve Çevik Üretim

Endüstri 4.0’ın avantajları arasında esnek ve çevik üretim yapabilme bulunur. Örneğin, bir akıllı fabrikada üretimi artacak ya da azalacak şekilde ölçeklendirmek daha kolaydır. Tek seferlik üretim çalışmaları ve üretim hattına yeni ürünler eklemek gibi fırsatlar yaratır.

Daha İyi Müşteri Deneyimi

Endüstri 4.0, müşterilere sunduğunuz ürün ve hizmeti geliştirme ve müşteri deneyimini iyileştirme fırsatları sunar. Örneğin, otomatik izleme ve izleme yetenekleriyle sorunları hızla çözebilirsiniz. Ayrıca, ürün kullanılabilirliği ile ilgili daha az sorun yaşarsınız, ürün kalitesi artar ve müşterilere daha fazla seçenek sunabilirsiniz.

Düşük Maliyet

Akıllı fabrika yapısına geçmek ciddi bir yatırım gerektirir ve bu nedenle bir başlangıç maliyeti vardır. Ancak tesislerdeki üretim maliyeti; Endüstri 4.0 teknolojilerinin, sistem entegrasyonunun, veri yönetiminin ve daha fazlasının bir sonucu olarak önemli ölçüde düşecektir.

  • Bu düşük maliyetler için temel faktörler:
  • Kaynakların daha iyi kullanımı
  • Hızlı üretim
  • Daha az makine ve üretim hattı aksama süresi
  • Ürünlerde daha az kalite sorunu
  • Daha az kaynak, malzeme ve ürün atığı
  • Genel işletme maliyetlerinin düşmesi
  • Yenilik olanaklarına açık olması

Endüstri 4.0 teknolojileri, üreticiye üretim süreci, tedarik zincirleri, dağıtım zincirleri, iş performansı ve hatta üretilen ürünler hakkında daha fazla bilgi verir. Bu, bir iş sürecini değiştirmek, yeni bir ürün geliştirmek, bir tedarik zincirini optimize etmek ve daha fazlası için yenilik yapmak için fırsatlar yaratır.

Yatırımın Geri Dönüşü ve Yüksek Gelir

Yukarıdaki maddelerin çoğu, üretim tesisi için daha yüksek gelir sağlayabilir. Örneğin, üretim hattını tamamen otomatize ederek ve diğer Endüstri 4.0 teknolojilerini uygulayarak, talep edilen bir talebi karşılamak veya yeni bir sözleşme için rekabet etmek için asgari personel maliyetleriyle yeni bir değişim eklenebilir.

Ek olarak, Industry 4.0 teknolojileri daha yüksek kalite, daha yüksek marj ve daha yenilikçi ürünler üretmeyi sağlar. Örneğin, Endüstri 4.0 teknolojileri, müşterilere kişiselleştirilmiş ürünler sunarken, bu ürünleri yapmak için seri üretim yöntemlerini kullanabilmektedir.

 

Görsel Kaynak: https://www.aquare.la/wp-content/uploads/capas-de-post-blog-26.jpg