Sıradan otomobillerden farklı olarak; içten yanmalı motor yerine elektrik motorundan güç alarak çalışan araçlara denir. Bu araçlarda kullanılan elektrik motorları, batarya ve pil setleri sayesinde çalışır. Model olarak farklı batarya türlerine sahip olabilen elektrikli taşılar, yenilebilir güç kaynaklarından dolayı doğa dostu ulaşım aracıdır.

Elektrikli araçlar ile 500 kilometreye kadar yolculuk yapabilirsiniz. Kilometre değeri de aracın batarya kapasitesi, hava koşulları ve sürüş alışkanlığına göre değişkenlik göstermektedir.

 Elektrikli Araçların Avantajları Nelerdir?

Elektrikli arabalar performans ve düşük bütçeli kullanımdan dolayı hem şehir dışı gezilerinde hem de şehir içi gezilerinde seri ve sessiz bir kullanım vadeder. Atık gaz salınımı geride bırakarak ozon tabakasının delinmesini önler. Fosil yakıt kullanan araçlara göre katledilen mesafeleri 5 – 7 kat daha düşük bir harcama sağlar.

İçten yanmalı motorlara göre daha dayanıklı bir motor yapısına sahiptir ve motoru sadece tek bir hareketli parçadan oluşmaktadır. Bu durum sürücüyü bakım, yağ değişimi gibi süre bütçe harcayan durumlardan kurtarmaktadır.

 Elektrikli Araç Nasıl Çalışır?

Aracın çalıştırması için motora gereken güç, bataryada depolanmış olan elektrik enerjisi üzerinden sağlar. Diğer otomobillerde yakıtın yanması sonucunda ortaya çıkan enerjinin yalnızca %25’i kullanılır. Lakin elektrikli otomobillerde enerji dönüşümü gerçekleşir ve bundan dolayı doğa dostu olan bir araçtır.

Elektrik araçlarda kullanılan motorlar, doğrudan alternatif akım üretici olarak çalışarak olarak çalışmasından dolayı başka bir ileticiye gerek duymadan elektrik enerjisine dönüştürür. Bu durumdan dolayı elektrikli araçlarda egzoza ihtiyaç yoktur. Elektrikli araçlarda frene basıldığı zaman, daha sonra kullanılmak üzere depolanmaktadır.

 Hibrit Araç Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bu araçlarda normal araçlardaki gibi hem içten yanmalı motor hem de elektrik motoru ve bataryası bulunur. Temel güç kaynağı olarak akaryakıt kullanır. Araçta yer alan içten yanmalı motor, akaryakıt ile sağladığı enerjinin bir kısmını elektrikli motora aktarır. Elektrikli motor kalkışta, dur – kalk esnalarında, vites geçişlerinde düşük hızda devreye girerek az yakıt tüketimi sağlar. Lakin bu araçlardaki temel güç kaynağından dolayı, elektrikli araçlar sınıfına dahil edilmez. Yerine ortak bir kümede değerlendirme altında bulunur.