Ocado, mağaza zinciri bulunmayan ve tüm siparişlerini akıllı depo üzerinden gerçekleştiren, İngiliz bir online süpermarket firmasıdır. 2000 yılında online süpermarket sitesi olarak Jonathan Faiman, Jason Gissing ve Tim Steiner tarafından kurulmuştur.

Bir satış firmasından ziyade Ar-Ge üzerine büyük yatırımlar yapan Ocado firması, ayrı bir departman olarak oluşturduğu Ocado Technology çatısı altında kendi yazılım ekibiyle birlikte, bulut bilişim, otomasyon, yapay zeka ve IoT teknolojileri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca, Amazon AWS ve Google Cloud Platform’un lider ortağıdır.

Başlangıçta online süpermarket ve perakendeci olarak hizmet sağlayan Ocado, zamanla bu kimliğini teknolojik çalışmalarla ile geliştirmiştir. (Warehouse) Depo otomasyonu üzerinde yapmış oldukları gelişmeler, şirketin hizmet sağlama verimliliğini oldukça arttırmıştır. Özellikle depoda kullanılan robotlar, hizmetin hızlı akışını sağlamıştır.

 

Akıllı depo (Warehouse)

Ocado, 600.000’den fazla aktif müşteriye ürün hizmet sağlamak için gelişmiş veri analitiği ve bulut depolama alanı kullanmaktadır.

Otomasyon teknolojisine yapılan yatırım sonucu bir online satıcı olmanın ötesinde teknoloji geliştiren ve üreten bir firma konumundadır. Akıllı Deposu, 250 bin adet depolama alanı ve 1100 adet robot ile 7/24 aktif çalışan bir ekibin kontrolü altında gerçekleşmektedir. Gelişmiş robot teknolojisi sayesinde siparişlerin alınıp paketlenme süresi 5 dakika içinde gerçekleşir.

Robotların çalışma şekli; depolama alanlarının üzerinde ileri-geri, sağ-sol şeklinde hareket eden ve ürün yerleştiren binlerce robottan oluşur. İngiliz alışveriş şirketi, robotları koordine etmek için hava trafik kontrol sistemi ve yapay zeka teknolojisi kullanmaktadır. Makine iletişimini sağlamak için 4G teknolojisi kullanılır. Bu sayede binlerce cihazın birbirlerine çarpmadan hareket etmesi sağlanır. Toplanan verilere göre, her hafta 190 bin müşteri teslimatı gerçekleşmektedir.

 

 

Otomasyon teknolojisinden elde edilen başarılar, Ocado’yu yalnızca hizmet sağlayan bir firma olmaktan çıkarmış aynı zamanda, ürettiği teknolojileri bir teknoloji şirketi gibi servis ve yazılım üreterek geliştiriyorlar.

Bu sayede diğer ülkelere satarak pazarda büyüme gerçekleştiriyorlar.

Amerikan perakende şirketi Kroger ile anlaşan Ocado hisselerini %44 oranında değer kazandıran bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre Kroger için Amerikada 3 yılda 20 tane otomatik depo gerçekleştirecek. Bu anlaşmanın Kroger firmasını, Amerika pazarında Amazon ve Walmart gibi Pazarın liderleri ile olan rekabetini giderek kızıştıracağa benziyor.  Amazon ve Wallmart’ın yeni teknolojik adımlara nasıl cevap vereceği yakın zamanda ortaya çıkacaktır.

 

  

Robot kol ve Robot iş birliği (SecondHands)

Ocado Technology, SecondHands robotunu akıllı depolarında kullanılmaya hazır hale getiriyor. Teknisyenlere bakım ve onarım konusunda yardımcı olabilecek ortak robotlar (Yardımcı robotlar) geliştirmeyi hedefliyorlar. Yakın gelecekte, robotların ve insanların günlük olarak işbirliği yaptığı bir çalışma dünyası öngördüklerini dile getiriyorlar. Başlangıçta, bu çalışma muhtemelen bakım ve onarım gibi pratik görevler etrafında gerçekleşmesi bekleniyor.

SecondHands prototipi ARMAR-6, Tamim Asfour ve ekibi tarafından Yüksek Performanslı İnsansı Teknolojileri Laboratuarı’ndaki ekibi tarafından Alman Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nde (KIT) geliştirildi.

 

Ocado’nun çalışma şekli yeni teknolojileri oldukça açıktır. Perakende ve lojistik alanında robotik çalışmalara yaptığı yatırımlarla önderlik eden firmalardandır.

 

Kısa veri notları  

İngiltere’de süpermarket Pazarında Toplam Satış Artışı

Ocado 2017 yılında satışlarını en çok arttıran 3 firmadan biri durumunda.

Online pazarın büyüme hızı ile doğru orantılı olarak gözüken rakamlar, İngiltere’de Alışveriş pastasının %10’luk diliminde bulunan online’ın gücünün arttırmaya başladığını bize gösteriyor.

 

 

2017 yılında İngiltere’de Alışveriş tercih noktaları

Verilere göz attığımızda süpermarket kullanımının %86’lık oranla ile pazarda büyük bir fark yarattığını görmekteyiz. Ocado’nun %10’luk bir dilim olan online’ın bünyesi dahilinde olması hala gelişmekte olduğunu bize göstermektedir, Pazar henüz alışkanlıkların kontrolünde insanlar teknolojik gelişmeler alışveriş eğilimlerini ne derece değiştirecek ya da hiç değiştirmeyecek mi önümüzdeki yıllarda belli olacaktır. Ancak kesin olan İngiltere’de alışveriş sektörü süpermarketlerin öncülüğünde devam etmektedir.

 

 

2017 ve 2022 Yılları Oluşacak Tahmini Pazar Büyümesi

Süpermarket pazarının teknoloji etkisiyle büyüme rakamlarının nasıl değişkenlik gösterebileceğine değinmek istiyorum.

Bir önceki rakamlara baktığımızda Pazar değeri ve Pazarın sahibi tamamen farklıydı. Süpermarketler pazarın kontrolünü sağladığı rakamlar vasıtasıyla gözüküyordu. Ancak 2017-2022 yılları arası tahmini verilere göre marketçilik eğilimi, büyük bir hızla online üzerine artmaya başlayacağı düşünülüyor. Kuşkusuz burada teknolojik gelişmeler, otomasyon, ioT gibi teknolojik gelişmelerin hızlanması önemli rol oynayacaktır.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.