Atmosferin arkasındaki bilinmezlik, hala çözülemeyen onlarca cevapsız sorunun baş aktörü, insanoğlunun her daim ulaşmayı ve keşfetmeyi arzuladığı uzay için çalışmalar durmadan devam ediyor.

Devletlerin tekelinde gerçekleşen uzay yolculuğu serüveni için başarılı girişimleriyle adından söz ettiren Elon Musk’ın ise uzay yolculuğu ve taşımacılığı için söyleyeceği yeni şeyler bulunuyor.

“10 kat daha az maliyetli ve 10 kat daha hızlı.” sloganıyla uzay yolculuğu ve taşımacılığına yeni bir soluk getiren Musk, “Uzay turizmi, gezegenler arası kargo taşımacılığı ve Mars’ta koloni kurma” girişimleri için SpaceX ile kolları sıvamış durumda.

Geleceği Getiren Adam: Elon Musk

28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde doğan Elon Musk, bahaneler üretmeyerek istediği ve hayal ettiği şeyleri sırasıyla hayata geçirdi. Kanadalı bir anne ve Güney Afrika’lı bir babanın çocuğu olan Elon Musk, ilköğretim ve ortaöğretimini Güney Afrika’da tamamladı.

12 yaşında geliştirdiği Blaster uzay oyununu 500 dolara satarak, ilk girişimine başlamış oldu.

 

12 yaşından itibaren her zaman hayali uzayın derinliklerini öğrenmek olduğunu açıklayan Elon Musk; “Daha küçük miktarlı kaynaklarla uzaya yolculuk yapılabilir, uzaydan toplanacak örnekler bulunabilir ve Mars’a koloni kurulabilir.” diyerek, daha önceki girişimlerinden elde ettiği finans kaynaklarını SpaceX’i kurarak değerlendirdi.

Böylelikle uzay yolculuğuna Blaster adlı oyunla başalayan Elon Musk, SpaceX şirketiyle uzay yolculuğunun önünün açıyor ve Mars’a koloni kurma girişiminde bulunmaya devam ediyor.

SpaceX ile Uzaya Yolculuk

Tam adı “Space Exploration Technologies Corporation” olan SpaceX’in Türkçe karşılığı Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi olarak çevrilebilir. Elon Musk tarafından hayata geçirilen SpaceX, devletlerin yönetiminde olan uzay yolculuğu ve taşımacılığını özel sektöre taşıyarak yeni bir alan geliştirdi. Musk’ın planında herkesin uzaya gitmeye hakkı olduğu, bunu daha hızlı ve daha düşük maliyetle karşılayarak yapmak bulunuyor. Devlet finansmanları olmadan sadece özel sermaye ile uzay yolculuklarının yapılabileceği hatta Mars’a koloni kurulabileceğini iddia eden Elon Musk, SpaceX ile uzay yolculuğunda başaralı bir şekilde sahne almaya devam ediyor.

SpaceX’in Doğuşu ve Gelişimi

2002 yılında Amerika, Kaliforniya’da faaliyetlerine başlayan SpaceX, Elon Musk’ın daha önceki projelerinden elde ettiği kazançlarla, 100 Milyon $ finansman kaynağını temin etti. Ar-ge çalışmaları ışığında ilk girişimlerini yapan SpaceX, Amerika Birleşik Devletleri’nde umut vadeden bir yatırım olarak değerlendirilmeye başlandı. Birlikte çalışacağı insanları titizlikle kendi seçen Elon Musk, Apple, Microsoft vb. birçok global şirketin üst düzey çalışanlarını kadrosuna katarak, gücüne güç kattı.

Dikkatleri yatırımcıların üzerine çeken SpaceX, yatırım yaptığı firmalar arasında Airbnb, Lyft, Spotify vb. birçok şirket barındıran “Founders Found” tarafından 2008 yılında yatırım aldı.  2005 yılında 160 çalışanı bulunan SpaceX’in günümüzde 5 binin üzerinde çalışanı bulunuyor.

SpaceX Falcon Ailesi ve Dragon

SpaceX kurulduğu günden itibaren üzerinde çalıştığı Falcon Uzay Araçları’nın tekrar kullanılabilir olmasına özen gösterdi. Yörüngeye çıkan bir uzay aracı tekrar Dünya’ya dönecek ve bir sonraki kalkışa hazır hale gelebilecekti. Daha önce Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin uzaya gönderdiği uzay araçları başarılı olmuş olsalar da, Dünya’ya iniş için tekrar dönmediler. Sadece roketlerin mürettebatları kapsül yardımıyla Dünya’ya iniş gerçekleştirdi. Bu yüzden Falcon sınıfının üzerinde neredeyse bütün Dünya titizlikle duruyor.

Falcon sınıfının ilk örneği Falcon 1, 2008 yılında ilk başarılı uçuşunu gerçekleştirerek, Dünya yörüngesinde başarılı bir şekilde tam tur atarak Dünya’ya geri iniş yaptı. Bu beklenmeyen başarının ardından Falcon ailesine yeni üyelerde zamanla katılmaya başladı. Falcon 9 ve Falcon Heavy bu sınıfın üst modelleri olarak tasarlandı.

Falcon 9, Nasa’nın Ticari Yörüngesel Taşımacılık Hizmetleri sözleşmesi kapsamında ilk uçuş deneyini gerçekleştirdiğinde, başarılı bir şekilde yörünge de turunu attı. Bu uçuşla birlikte uzay turizminin önü açılmış oldu.

Falcon Heavy, uzay aracı için sadeleştirilmiş bir şekilde anlatmak gerekirse gezegenler arası kargo taşımacılığında kullanılabilmesi mümkün. Üzerinde hala çalışmalar devam ediyor, Falcon Heavy’nin ağır yük taşıma kapasitesi sayesinde ilk uçuş testi sabırsızlıkla bekleniyor.

Dragon’un, SpaceX’in üzerinde detaylıca durduğu, Falcon uzay araçlarının ön kesimine konuşlandırılarak, 7 mürettebat ve az miktarda kargo taşımacılığı yapması planlanıyor. Nasa’nın dikkatini çeken Dragon çalışması “Nasa Ticari Program Geliştirme” kapsamında 75 Milyon $ değerinde yatırım alarak, 2012 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarılı bir şekilde kargo teslimatı yaptı. Böylelikle SpaceX Dragon sayesinde uzayda ilk kargo teslimatı yapan firma ünvanını da elde etmiş oldu.

SpaceX ve Nasa

Falcon 1 çalışmalarında Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’ndan 100 Milyon $ yatırım alan SpaceX,  2005 yılında orduya ait TacSat-1 uydusunu ateşleme denemesinde başarısız oldu. Ardından SpaceX 2006 yılındaki denemede roket yakıt hattındaki sızıntı nedeniyle ateşlemeden 25 saniye sonra gerçekleşen patlama ile tüm dünyanın gözleri önünde çuvalladı.

Elon Musk’ın ekibiyle birlikte küçük bütçelerle ortaya koyduğu bu başarısızlık Nasa’nın dikkatini çekti. Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nun ardından 278 Milyon $ ikinci yatırım Nasa’dan geldi. Falcon 9, Falcon Heavy ve Dragon ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo götürme görevi, uzay kapsülü ve uzay keşifleri SpaceX’e aktarılacaktı. Başarılı uçuş deneyleri gerçekleştiren SpaceX, Nasa ile uzay istasyonuna 12 kargo görevi için 1.6 Milyar $ karşılığında anlaştı.

Mars’a Koloni Kurma Hayali

Mars’ta yaşam var mı? Soruları ortalıkta gezine dursun, Elon Musk, Mars’a 80 bin kişilik bir koloni kurmak için SpaceX yönetim kadrosunda bulunan işin ehli insanlarla çalışmalara başladı. Gezegenler arası kargo taşımacılığını ön planda tutan SpaceX, Mars’a koloni kurma fikri için çalışmalara başladı. Mars’taki koloniye gidecek ilk 100 yolcu için BFR Roketi kullanılması planlanıyor. BFR Roketi, test çalışmalarında Uzay İstasyonu’na bir kaç saatte ulaşabileceğini kanıtladı ve böylelikle Apollo’nun günlerce süren yolcuğunu saatlere indirmiş oldu.

 

Mars’taki kolonileşme serüveni nasıl sonuçlanır bilinmez ancak Elon Musk ve SpaceX küçük kaynaklarla nelere başarabileceğini Dünya’ya kanıtlayarak, uzay bilinmezliğinin kapısını şimdiden araladı.

 

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.