Tesla Motors, adını elektriğin mimarı olarak bilinen Nikola Tesla’dan almıştır. Elektrikli araç üreten ve satan bir otomotiv firmasıdır.

Tesla Motors 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin oluşturduğu küçük bir ekip ile kurulmuştur. SpaceX ve PayPal‘ın kurucuları arasında yer alan mühendis ve yatırımcı Elon Musk, yönetim kuruluna 2014 yılında başkan olarak katılmış ve günümüzde Tesla Motors’da CEO olarak görev yapmaktadır. Kurucular arasında yer almasıyla Tesla Motors’un gelişimi hızlanmıştır.

 

Tesla Araç ve Öğrenen Sistemler

Tesla’nın yapay zekâ direktörü Andrej Karpathy, Tesla araç filosunun inanılmaz miktarda veri toplayarak, Autopilot’u geliştirmeye çalıştığını belirtti. Karpathy, bir veri kümesi oluşturmanın “zaman ve dikkat” aldığını ve zor bir süreç olduğunu, bu nedenle Tesla’da “yazılım 2.0” kodu oluşturmalarına yardımcı olacak yeni araçlar geliştirmeye çalıştıklarını açıkladı.

 

Tesla Otomatik Sürüş için Nasıl Veri Topluyor?

Araçlarda bulunan dahili mobil internet bağlantısı sayesinde hız, batarya, otomatik pilot kullanımı ve kat edilen mesafeler hakkında gerçek zamanlı veriler toplayabiliyor. Bu verilerin analizi doğrultusunda öğrenen sistemleri, düzenli olarak yazılım güncellemeleri yaparak geliştiriyor.

Tesla’nın yakın zamanda yayınlamış olduğu güncelleme ile ilgili videosuna göz atalım. “Otomatik pilotta gezin” başlığı ile yayınlanan videoda “Trafikte bilinçli seyir kontrolü ve Autosteer” özelliğini gösterdi. Videoda otomatik pilot, sürücünün yönlendirmeleri ile “Şerit takibi, dönüş vb.” yapılan doğru hareketleri kayıt edebiliyor. Bu sayede, oto pilot sürüş verileri toplamaya ve deneyimi iyileştirme devam ediyor.

Tesla Kaza Tahmini

Kaza riski oluşabilecek anlık durumlarda Tesla araçlar kontrolü eline alabiliyor. Araç bünyesinde bulunan kameralar ve sensörler, aracın etrafını adeta bir küme şeklinde çevreleyerek sürücüsüne gösteriyor. Ancak oluşan beklenmedik riskli durumlarda, araçlar gerek yolda giderken gerek de çalışır durumda dururken adeta bir insan refleks gösterimi gibi kaçış hareketlerinde bulunabiliyor.

 

Tesla Araç Otomatik Park Sistemi

Tesla, “Summon” adı verilen otomatik park etme sistemi sayesinde, araç sürücüsüz şekilde kendini park edebiliyor. Tesla’nın “Autopilot” olarak adlandırılan otonom sürüş özelliği, yaşanan sistemsel sorun ve kazaların zaman zaman sürücüsüz otomobil teknolojisini eleştiri yağmuruna tutsa da Tesla sisteminin düzenli olarak yaptığı yazılım güncellemeleri ile araçlarındaki güvenlik ve sürüş seviyesini geliştirmeye devam ediyor.

Tesla kullanıcısı tarafından paylaşılan videoda Tesla araçların, “Summon” adı verilen otomatik park sistemi nasıl uyguladığına göz atalım. Tesla araçların sürücüsüz seyir halindeyken kendine park yeri bulabildiğini ve en dar alanlara bile rahatça park edebildiğini gösteriyor.

 

Tesla Supercharger nedir?

Yalnızca otomobil üretmeyen şirket, elektrikle çalışan araçlar için hızlı şarj istasyonları da üretiyor. Superchatgerlar, Tesla araçların 20 dakikada pillerini %50 oranında şarj edebileceği istasyonlardır. Araçların da telefon gibi şarj olmasına benzemektedir.

 

Türkiye’de Bulunan Tesla Superchargerları

Ülkemizde Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi AŞ ile bir anlaşma yapan şirket, hızlı elektrikli şarj istasyonu “Supercharger”ların Türkiye’de hangi şehirlerde kurulacağını resmi sitesinden açıkladı.

Elon Musk tarafından açıklanan haritaya göre; Edirne, İstanbul, Sakarya, Bursa, Ankara, Balıkesir, İzmir, Aydın, Konya ve Antalya, Tesla’nın Türkiye’deki ilk şarj istasyonlarına ev sahipliği yapacak iller olacak. Elon Musk, bu haritadaki istasyonların 2019 yılı sonuna kadar tamamlanacağını belirtiyor.

 

Dünya Geneli Supercharger Bulunan Ülkeler ve Yoğunlukları

Şu anda Tesla’nın web sitesi üzerinden de görebileceğiniz, dünya genelinde toplamda 11.414 tane şarj istasyonu bulunmaktadır. Supercharger istasyonların sayısı ise 1375 ile sınırlı. Yapılan bu hamlelerle birlikte hem yüksek hızlı şarj hem de standart şarj istasyonlarının sayısının artması bekleniyor.