Son yıllarda tüketici davranışı ve beklentileri ödeme yapma ve ödeme alma şeklimizi kökten değiştirdi. Artık herkes istediği zaman, istediği yerde ve nasıl isterse ödeme yapabilir. Bu davranış değişikliği yeni kullanımlara ve yeni ödeme yöntemlerinin her zamankinden daha hızlı bir şekilde oluşturulmasına yol açmıştır. Gelecek yıl, arabalarımızla ödeme yapabileceğimiz bir noktada olabiliriz! Büyük endüstri oyuncuları, fintechler ve bankalar için bu, inovasyon çılgın bir çizgi anlamına geliyor. Artık sadece tüketicilere dayatılan ödeme yöntemleri sunmak yeterli değil şimdi ödemelerin doğrudan doğruya yapılması gerekiyor. 

 

Sosyal Ticaret ve Ses Ticareti: 2020 ödeme teknolojisi zaten burada 

2020’de, “Sosyal Ticaret” ve “Ses Ticareti” günlük hayatımızın bir parçası haline gelmeyi umuyor, bu da en sevdiğiniz sosyal medya sitesinde bir sohbet robotu kullanarak veya sesinizden başka bir şey olmadan ödeme yapmayı mümkün kılıyor. Ödeme terminallerindeki işlemleri tamamlayacak, perakendecilere ve tüketicilere işlemlere sorunsuz bir şekilde entegre edilen sadakat ve kupon teklifleri sunulduğunu göreceğiz. Son olarak, “Mobil Cihazlarda PIN” teknolojisiyle, cep telefonları ödeme terminallerine dönüştürülecek. Tek yapmanız gereken PIN kodunuzu girmek veya kartınızı bir satıcının mobil cihazında tutmak. 

Buzdolabı ile Ödeme 

IoT devrimi devam ediyor. Bazı şeyleri kullanma şeklimiz değişiyor, bu da bizi çok yakında her türlü günlük nesneyi kullanarak ödeme yapabileceğimizi düşünmeye itiyor. Buzdolaplarımız, arabalarımız, televizyonlarımız, akıllı saatlerimiz… Güvenli bir ödeme sistemini karışıma nasıl entegre edeceğinizi bildiğinizde nesnelerin İnterneti tarafından açılan olanaklar sınırsızdır. 

Zahmetsiz Ödeme

Ödeme ticaretin ve müşteri deneyiminin temel bir öğesidir. Tüketiciler ödemelerden sadece bir şey ister. Tamamen kontrolleri altındayken zahmetsiz olmaları gerekir. Varsayılan olarak bu, deneyimin % 100 güvenli olması gerektiği anlamına gelir. Fiziksel ve çevrimiçi satın alma sistemlerini başarılı bir şekilde birleştirmeyi ve en iyi çok kanallı deneyimi yaratmayı başaran işletmeler nihayetinde pazar liderleri olacaklardır. 

Ödeme Yöntemlerinde Güvenlik 

Tüketiciler veri kullanımının farkındadır. Son derece farkındadırlar ve piyasadaki yeni çözümler sebebiyle güvenlik açısından çok şey sorarlar. Kuralları koyacak olanlardır. Tüketiciler için giderek artan bu titiz güvenlik standartları, hem en üst düzey güvenlik hem de mükemmel bir müşteri deneyimi sağlar. İşletmeler müşteriye en ileri çözümleri sunacaklarsa, kusursuz teknik bilgiye sahip olmaları gerekecektir. Yeni teknolojik gelişmeler kullanıcıları; biyometrik kimlik doğrulama kullanımına, mobil cüzdanların entegrasyonuna, kripto para birimlerine uyum sağlamaya ve sorunsuz ödeme güvenliğinde Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi kullanımına yönlendirecektir. 

Geleceğin Ödeme Çözümleri için Çalışan İnovasyonu 

Ödemeler söz konusu olduğunda kullanım belirleyici faktördür. Tüketicilere istedikleri ve aradıkları çözümleri sunmak için ödeme endüstrileri, VC, start-up’lar ve fintech’ler tarafından desteklenmeli, yeniden tasarlamaya yönelik denemeleri ölçeklendirme konumunda olmalıdır. Hem tüketicilerle hem de tüketiciler için kullanmanın yanı sıra kitlesel kabul için çok önemli olan güveni kazanır. 

Kimlik doğrulama için parmak izi veya yüz tanıma zaten kullanılıyor. Biyometriyi neredeyse hiç fark etmeyiz ve ödemeyi daha sorunsuz hale getirir. Bir sonraki adım, bir mağazaya girdiğinizde ve görünmez bir şekilde ödeme yaptığınızda yüz veya duruş tanıma ile tanımlanır. Ancak bununla birlikte, kişinin kimliği ve diğer güvenlik soruları hakkında şüpheler ortaya çıkar. Parmak izlerinin kopyalanıp yeniden oluşturulabileceğini biliyoruz. Bu nedenle böyle bir sistemin çok hızlı çalışması için çok ayrıntılı olamaz, bu fikir sürekli gelişmektedir. 

COVID-19, nakit paraya dokunma korkusu yarattı ve tüketiciyi dijital ödeme yöntemlerine doğru daha büyük bir geçiş yapmaya zorladı. Para sosyal bir konvansiyonsa, o sosyal konvansiyon değişirse ne olur? 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Pandeminin başlarında bazı gazeteler tarafından DSÖ’nün virüsün madeni para ve banknotlar yoluyla yayılabileceğini söylediği bildirildi. Ancak Mart ayında kuruluş bir açıklama yaptı: 

Banknotların COVID-19’u aktarabileceğini düşünüp düşünmediğimiz soruldu ve parayı tuttuktan sonra, özellikle yemek yaparken veya yemek yerken ellerimizi yıkamamız gerektiğini söyledik. 

Başka bir deyişle iyi hijyen uygulaması önemlidir. Ancak nakit, kapı kolu veya bir süpermarketteki eşyadan daha fazla tehlikeli değildir. Buna rağmen aylarca süren kilitlenme, kapalı dükkanlar, barlar, restoranlar ve kafeler insanları fiziksel mağazalarda dijital&çevrimiçi ve temassız ödemeleri kullanmaya itti. Bu değişiklik aynı zamanda karar vermede de alışılmadık bir hıza yol açtı.  

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.