Yapısal Veri (Structured Data) Nedir?

Structured data diğer adıyla yapısal veri, yapılandırılmış veri sayfalarını arama motorları için daha anlamlı hale getiren koddur. Arama motorları sayfanızı ziyaret eder, kodu okur ve arama sonuçlarını belirli bir şekilde görüntülemek için kullanılan sistem olarak bilinmektedir.

Arama motoruna bir tarifin hangi malzemeleri içerdiğini, ne kadar sürede hazırlandığını ve bir yemeğin kaç kalori içerdiğini söyleyebilirsiniz. Google tüm bu bilgileri hemen yakalar ve arama sonuçlarında görüntülemeye karar verir.

Yapılandırılmış Verilerin SEO Açısından Önemi Nedir?

Yapılandırılmış veriler, yalnızca arama motorlarının bir sayfanın içeriğini anlaması için değil, aynı zamanda arama sonuçlarını daha çekici, zengin içeriklere dönüştürmek ve tıklama olasılığını artırmak için de önemlidir. Ayrıca bazı içerikler niteliğinde makalede yer alan bazı bilgileri göstererek, ziyaretçilerinizin web sitenizden hayal kırıklığına uğrama olasılığını azaltır.

Bu, sitede daha uzun süre kalabilen ve hemen çıkma oranlarını azaltabilen ziyaretçiler için önemlidir. Yapılandırılmış verilerin nasıl uygulanacağını öğrenmek iyi bir fikirdir. Ancak yapılandırılmış verilerin bir sıralama faktörü olmadığını ve Google botları için faydalı olduğunu, ancak SEO‘yu doğrudan etkilemediğini unutmayın. Bu nedenle, yapılandırılmış verilerin uzun vadede sıralamayı iyileştirmeye ve marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırmaya yardımcı olduğu düşünülebilir.

Yapısal Veri Kuralları Nelerdir?

Arama yapabilen ve cevaplayabilen birçok arama motoru vardır, ancak amaçları kullanıcılara aramaları için ihtiyaç duydukları en doğru bilgileri sağlamaktır. Öte yandan, yapılandırılmış veriler, içeriği daha alakalı hale getirmek için girdiğiniz içeriğe bağlı ilgi artmaktadır. Web sitenizin verilerini güncel tutmanız önemlidir.

Örneğin, içeriğe gönderilen tarihin kullanılması, içeriğin güncel olduğunu gösterir. Kullandığınız yapılandırılmış veriler herhangi bir şiddet veya nefret söylemi içermemelidir. Bir süre sonra arama sonuçlarından silinecektir. Kullandığınız şema işareti bir hata içermemelidir. Yapılandırılmış verileri tanımak için arama motorlarının bu şema işaretlerini tam olarak tanıması gerekir.

Yapılandırılmış veriler her zaman kod biçimindedir. Örneğin, çevrimiçi mağazalar kitaplar, incelemeler, filmler ve ürünler hakkında yapılandırılmış verilere sahiptir. Yapılandırılmış verilere dayalı zengin sonuçları görmek için Google’ın arama galerisine göz atabilirsiniz. Bu sayede içerikleri gözlemlemiş olursunuz.