Siber güvenlik; bilişim sistemlerinde insanlarla ya da kurumlar arası kurulan iletişimlerde, yaşamda, maddi ve manevi alanda varlıklarımızı, elektronik verilerimizin güvenliğini, bütünlüğünü ve gizliliğini koruması durumu olarak tanımlanır.

Günümüzde devletler, kamu kurumları, sosyal platformlar, kobiler, büyük ya da küçük tüm özel şirketler iletişimlerini sanal ortamlar üzerinden gerçekleştirmektedirler. Bu sanal yaşam içerisinde siber saldırılara karşı bir korunma sağlanması gerekir. Bu durumda siber güvenlik devreye girer.

Kurumlar sahip oldukları bilgiyi derler, işler, satar, kiralar ya da bir ürün üretmek için kullanırlar. Bu durumda kritik bir önem arz eden bilgi güvenliği dünyada birçok standart oluşturmaktadır. Siber güvenlik, bilgi güvenliğini sağlayarak gizli verileri korur. Aksi takdirde siber saldırganlar, davetsiz misafirler, hacker ya da hacker grupları gizliliği önemli olan verilere erişerek maddi ve manevi büyük hasarlar bırakabilir.

Bu açıdan toplamda beş farklı siber güvenlik kategorisi vardır. Bunlar;

Ağ Güvenliği

Program Güvenliği

Bilgi Güvenliği

Operasyon Güvenliği

Veri Kurtarma ve İş Sürekliliği Sağlama

 Ağ güvenliği; bir bilgisayar ağına yetkisiz kişilerin girmesini ve bilgisayarın takip edilmesinin önüne geçer. Program güvenliği; her türlü ciharlarda kullanılan uygulamalarda yazılım açıklarının kapatılmasını sağlar ve saldırılara karşı tedbir oluşturur.

Bilgi güvenliği; veri depolama merkezlerini ve cihazlarını koruyarak verilere izinsiz olarak aktarılmasını engeller. Operasyon Güvenliği; kullanıcıların ağ veya cihaza erişirken güvenlik açığı riskini minimuma indirir. Veri Kurtarma ve İş Sürekliliği Sağlama ise; olağanüstü durumlarda organizasyonu etkinlikten önceki çalışma durumuna geri döndürerek saldırı sonucu zarar görme ihtimalini minimuma indirir.

 Siber Güvenlik Neden Önemlidir?

Siber güvenliğin davetsiz misafirler yardımıyla aşılması sonucu verilen zararların her zaman maliyeti büyük olur ve sıkıntılı süreçler doğurur. Bundan dolayı siber güvenlik önlemleri sayesinde işletmecilerin ya da kullanıcıların zarar görmesi engellenir.

Siber güvenlik sayesinde;

Gizlilik ihlalleri için kanunlar önünce suçsuz duruma düşersiniz.

Kötü amaçlı yazılımların artan zarar boyutlarını yaşamazsınız.

Saldırganların haksız kazanç elde etmesini engellersiniz.

Kurum ve kuruluşunuzun itibarını iyi yönde geliştirirsiniz.

Tüm bu önlemler sayesinde kurumunuz ya da işletmeniz için iyi bir geleceğe, kariyer hayatınız için de güzel adımlara neden olursunuz.