Nasıl Finansal Okur Yazar Oluruz?

 

Finansal okur yazar olmak kişinin parasıyla ve mal varlığıyla alakalı yeterince bilgi sahibi olmasını ve bu bilgileri de etkili bir şekilde kullanıp yönetebilmesini ifade eder. Günümüzde bir hayli önemli olan finansal okuryazarlık konusu sizler içinde önemli.

 

Finansal Okur Yazarlık Nedir?

İnsanların yaşamlarını sürdürürken parasal durumlarını da doğru bir şekilde yönlendirebilmesi gerekir. Gelir durumuna göre belirlenen bütçenin, genel ve özel planlamaları yapabilmek için finansal okur yazarlık önemlidir. Finansal okuryazarlık becerisini kazanabilmek ve verimli kullanmak için Ekonomi ve Finans alanlarına bireylerin yeterince önem vermeleri gerekmektedir. Finansal okur yazarlık, kişilerin Finans alanındaki değişken durumlara göre doğru planlamaları yaparak ekonomik süreci yönetecek donanım ve beceriye sahip olmasıdır. Finansal Okur yazarlık kavramı ilk kez 1990’lar da birçok devlet için öncelik halini almıştır. Finansal planlamalarını doğru yapan kişilerin hayatta çok başarılı oldukları fark edildikçe bu konunun üzerindeki yoğunluk artmıştır. Avrupa ve Amerika’da Finansal Okur yazarlık kavramına oldukça önem verilmekte ve üzerine düşülmektedir. Ülkemizde de son yıllarda bu konunun üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

 

Finansal Okur Yazarlığın Önemi nedir?

Bu alanda bilgi ve birikime sahip olunması ekonomik ve sosyal hayatınızdaki başarılarınızı ve ilişkilerinizi ciddi oranda arttıracaktır. Çünkü parasal durumunuzu kontrol altına aldığınızda her şey bireyler için çok daha iyi olacaktır. Bireylerin borç alma, tasarruf etme, kredi çekme gibi alanlarda bilgi sahibi olması kendileri ve aileleri için sıkıntı yaşamadan güvenli bir hayatın habercisi olabilir. Parasal konularda karar verme aşamasında finansal eğitiminiz ve bilginiz yoksa eğer oldukça zorlanırsınız ve hatta geri dönüşü olmayan hatalar yapabilirsiniz. Bu yüzden Finansal okur yazarlık her birey için hayati önem arz etmektedir. Finansal okur yazarlığın size kazandıracağı birçok tutum vardır. Finans alanında bilgi, Finansal tutum ve davranışlarınız. Finansal bilgiye sahip olmak bireylerin bütçe ayarlaması, yatırım yapması, borçlanması, kredi alması ve faizi kullanma konularında doğru yönlendirecektir. Finansal okur yazarlık kişilerin kendilerini ekonomik anlamda daha iyi duruma getirmelerine yardımcı olur. Bu nedenle hayatlarında sürekli olarak parayı düşünmek zorunda kalmazlar. Finansal okur yazarlık alanında bilgi ve birikim arttıkça satın alınmak istenen öğenin gerekliliği, uygunluğu veya bunun bir sorumluluk olup olmadığı etraflıca değerlendirilerek düşünülür. Böylece giderlerin ihtiyaçlara göre belirlenmesi konusunda daha doğru bir yol izlenir. Kişi de harcayacağı parayı kazancına göre ayarlar aynı zamanda. Finans konusunda bütün bu süreçlerin bilinçli ve kontrollü bir şekilde yürütülmesi gerekir. Bu süreç için gerekli olan şey ise Finansal Okur Yazarlık konusunda sık sık kitaplar okumaktır. Finansal okur yazarlık her şey grubun ve eğitim düzeyi için öğretilmesi gereken bir derstir. Finansal okur yazarlık konusundaki bilgisizlikten ötürü pek çok birey ve kurum batmaktadır. Bunlara en güzel örnek Milli piyango talihlileridir. Hayatlarında daha önce hiç kontrol etmedikleri büyüklükte bir paraya sahip oldukları anda parayı nasıl kontrol edebileceklerini bilmedikleri için paranın büyüklüğüne göre belirli bir zaman dilimine kadar ellerin deki parayı tüketerek eski hayatlarına dönmek zorunda kalırlar. Peki ya büyük ikramiye Finansal okuryazarlık seviyesi yüksek olan bir bireye çıksaydı. O zaman işler daha olumlu olurdu yüksek olasılıkla. Finansal okur yazarlığın günümüz dünyasında sağladığı bazı faydalar şöyledir;

 

1-Küçük alışverişlerden tutunda büyük yatırımlara kadar pek çok alanda dikkatli davranmanızı ve korunmanızı sağlar.

2-Finansal özgürlüğünüze ulaşmanız için parayı nasıl kullanmanız gerektiğini size öğretir.

3-Dünya ve ülke ekonomisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olur ve paranızın değer kaybedip kaybetmediğini anlamış olursunuz.

4-Yatırım hangi alanlarına yönelmeniz gerektiğini bilerek o alanlarda yoğunlaşabilirsiniz.

5-Finansal yönetiminizi doğru yaparak ilerleyen zamanlardaki finansal bağımsızlını koruyabilirsiniz.

6-Kazanılan finansal okur yazarlık bilgileri ile aile üyelerimiz ve akrabalarımızı da koruma altına almış oluruz.

 

Finansal Okur Yazarlık Eğitimi Nerden Alınır?

Günümüzde eğitim alabileceğimiz pek çok platform bulunmakta. Bunlar Udemy, Youtube, Google ve daha pek çok site. Finansal okur yazarlık için de Udemy den ücretli eğitimler alıp detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz ya da Youtube den herkesin ulaşabileceği kaliteli içerikleri bulup bunlarla bilgi havuzunuzu genişletebilirsiniz. Ya da Google den makaleler okuyarak da bu konudaki bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

 

Finansal Okur Yazarlık İçin Okunması Gereken Kitaplar hangileridir?

Her konuda olduğu gibi Finansal okur yazarlık konusunda da en iyi yardımcılarımız kitaplardır. Sizlere bu konuda kendinizi geliştirebileceğinizi ve okuduktan sonra Finans ve ekonomik konularda bir daha zorluk çekmeden hareket edebileceğiniz kitaplar önereceğim.

Warren Buffet zamanının %80’ini kitap okumaya ayırıyor. Bill Gates yılda iki haftasını sadece kitap okumak için inzivaya çekilerek geçiriyor. Bu kişilerin büyük başarılarının altında sadece kitap okumaları olmasa da kitaplar başarılarının önemli bir kısmında yer alıyor. Finansal okur yazarlık konularında bilgi sahibi olmak istiyorsanız kitap okumanız şart.

 

1-Hızlı ve Yavaş düşünme

2-Bir borsa spekülatörünün anıları

3-Babilin en zengin adamı

4-Zengin Baba Yoksul Baba

5- Warren Buffett Tarzı

6-Borsa’da tek başına

7-Sıradan Hisseler Sıradışı Karlar

8-Karşıt yatırım

9-Borsada rastgele seyir

10-Akıllı yatırımcı