Günümüz koşullarında teknoloji hız tanımadan ilerliyor ve her geçen gün alınan yolla geleceğimiz inşa edilmeye devam ediyor. Teknolojik gelişmeler hem dünyayı hem de insanlığın geleceğini şekillendirirken, bizler hayranlıkla bilim kurgu filmlerinin gerçekleşmesini seyrediyoruz. Marsa yolculuk, yapay zeka, robotlar, akıllı şehirler gibi bir çok konudaki gelişmeler hız kesmeden ütopik bir görüntü haline alıyor. Şimdi gelin geleceğin teknolojilerine bir göz gezdirelim.

Geleceğin Teknolojisi Yapay Zeka

Geleceğin teknolojileri diyince aklımıza ilk gelenlerden biri yapay zeka oluyor. Yapay zeka, en basit tabiriyle bilgisayar kontrol mekanizmasıyla robotların, insanlar gibi davranış sergilemesiyle, bu becerilere sahip kararlar vermesiyle çalışan bir sistem olarak tanımlanabilir.

Yapay zeka ciddi ölçüde yatırım almaya başlayan ve hayatımızın merkezine koymaya her geçen gün daha da yakın olduğumuz bir teknolojidir. Geleceğimizde hemen hemen her faaliyette karşımıza gelecek ve dünyanın köklü bir şekilde değişmesine sebep olacaktır.

Geleceğin Teknolojisi Blockchain

Blockchain ya da Türkçe olarak söylemek gerekirse Blok Zinciri teknoloji, temel olarak kriptografi uzmanlarının 90’lı yıllarda temeli atılan bir teknolojidir. Blockchain teknolojisi, şuan için kripto para dünyasıyla anılsa da, asıl olarak pek çok endüstrinin kullandığı ve hemen hemen her iş modeli için de köklü dönüşümlere yol açabildiği bir teknolojidir.

Geleceğin Teknolojisi Robotlar

Bilim kurgu filmlerinin ve teknolojinin olmazsa olmazı olan robot teknolojisi kurgu filmlerinden kopup hayatımızı hem kolaylaştırmaya hem de şekillendirmeye devam ediyor. Endüstriyel üretim koşullarında ve otomotiv sektörü için fazlaca kullanılıp büyük bir rol üstlenen robotlar, hemen hemen her sektörde bolca kullanılmaktadır.

Immersive Media

Sürükleyici medya manasına gelen immersive media, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik üzerine özelliklerini gösteren bir teknolojidir. Yakın geleceğimizde hem medya endüstrisini hem de eğitim çözümlerini şekillendiren ve yapılandırmaya da devam edecektir.

Dijital Asistan

Pek değinilmese de geleceğin en çok yükseliş göstereceği teknolojilerden biri de sanal asistanlar olarak görülüyor. Şuan için basit görevlerin yapılması ve hızlı yanıt sistemi sayesinde birçok işi kolaylaştırmayı başarmıştır. Pazarlama stratejileri için günümüzde bolca faydalanılmaktadır.

Big Data

Büyük veri manasına gelen Big Data, bir çok toplumsal verileri anlamlı ve işlenebilir ölçeklere dönüştürmesi olarak açıklayabildiğimiz bir teknolojidir. Yakın geleceğimizde en önemli teknoloji sorunları büyük veri üzerinde oluşacağı düşünülmekte. Bankacılık, sağlık, eğitim gibi çok fazla sektör için fayda sağlar.

Geleceğin Teknolojisi Kablosuz Enerji

Kablosuz enerji teknolojisi Tesla’nın en önemli projesi olmasıyla bilinirdi. Tesla, 1900 lü yılların başlangıcında ortaya çıkarttığı bu düşünce hala günümüzde de devam etmektedir. Günümüzde en önemli gelişmelerin yaşanacağı sektör olarak da düşünülmektedir.

Geleceğin Teknolojisi Akıllı Şehirler

Ulaşım, enerji, sağlık gibi sektörlerde kaliteli ve yüksek sürdürülebilir kaynak tüketimi gibi konular için odak noktası haline gelen bu teknoloji, bilişim teknolojisi olarak akıllı şehir ismiyle adlandırılır. Akıllı şehirler, daha kaliteli yaşanabilir şehirler kurmak için dünyamızı şekillendirmeyi hedefliyor.

Nanoteknoloji

Geleceğin teknolojilerinden bahsederken nanoteknoloji hakkında da bahsetmeden geçemeyiz. Nanoteknoloji, maddenin moleküler ve atomik düzeyde kontrol edilebilmesine olanak tanıyor. Nanoteknoloji günümüzde fen bilimleri, bilgisayar teknolojisi ve elektronik alanlarında kullanılmakta. Gelecekte ise pek çok alanda işlem göreceği ve büyük önem taşıyacağı düşünülüyor.