Çalışmak her ne kadar insana kendini iyi hissettirse de her işin kendine göre zorlukları elbette var. Son yıllarda evden çalışmak yani freelance çalışma metodu oldukça popüler hale geldi. Özellikle de memur hayatından hoşlanmayan ya da kalabalık ortamlara tahammül edemeyenler için freelance çalışma sistemi oldukça ideal. Ev rahatlığında, başınızda bir patron olmadan çalışmak her ne kadar keyifli görünse de freelancer olmak bazen aşırı tembelliği ve konsantrasyon bozukluğunu tetikleyebilir. Neticede özgürsünüz ve dilediğiniz saatlerde çalışma rahatlığına sahipsiniz. İşte bu durum bazen dikkatinizin kolayca dağılmasına neden olabilir. Hatta kendinizi zaman zaman sevdiğiniz bir diziyi izlerken ya da sosyal medyada saatlerce takılırken bulabilirsiniz. Şimdi bu dertten muzdarip freelancerların disiplinli çalışmasını sağlayacak bir kaç ipuçu vermek istiyoruz.

Freelance Sistemde Uyanır Uyanmaz Yatağı Terk Edin!

Aslında çoğu freelance çalışan için en büyük sorunlardan biri şüphesiz ki yataktan bir türlü çıkamamaktır. Çünkü işe başlamak için zorunlu olduğunuz bir saat yok ve isterseniz yatakta kalıp biraz daha keyif yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ne kadar erken kalkarsanız o kadar fazla çalışıp para kazanma imkanınız olur. Ayrıca kendinizi dinç ve planlı hissetmeniz açısından da bu çok önemlidir. Kendinize bir saat belirleyin ve o saati mümkün oldukça aşmamaya gayret edin. Örneğin; her sabah 9’da bilgisayarın başında olmayı kendinize kural edinebilirsiniz. Emin olun bu taktik çok işinize yarayacaktır. Eğer ”kaçta kalkarsam kalkarım, nasılsa freelancerım” diyorsanız işiniz çok zor. Erken kalkan yol alır sözü bu noktada kulağınıza küpe olabilir. Şimdi uyanın ve yatağı terk edip camları açın. Temiz havayı odanıza misafir edin.

İşe Gidecekmiş Gibi Hazırlanın

Freelance çalışan olsanız bile neticede siz çalışan birisiniz ve tüm günü pijamalarla geçirmenize hiç gerek yok.Yataktan çıktıktan ve odanızı havalandırdıktan sonra elinizi yüzünü yıkayıp kendinize biraz çeki düzen verebilirsiniz. Burada bahsettiğimiz elbette abartılı kıyafetler seçmek ya da saçlarınızı fönleyip kusursuz bir makyaj yapmak değil. Tabi ki daha fazlasını da yapabilirsiniz, tercih size kalmış.

Pijamalardan kurtulmak, günlük kıyafetlerinizi giymek ve saçlarınızı düzeltip hoş bir koku sıkmak kendinizi iyi hissetmeniz için oldukça önemlidir. Böylece günün resmen başladığını farkederek disipline bürünebilirsiniz.

Ortalığı Toparlayın

Güne evinizi toparlayarak başlarsanız kafanız sürekli olarak yapılacak işlerde olmaz. Özellikle de yatağınızı toplamanız uyku modundan çıkıp güne gerçek bir giriş yapmanıza yardım edecektir. Sabah erkenden ufak bir vakit ayırarak evinize şöyle genel bir çeki düzen verebilirsiniz. Ancak çok abartıp derin bir temizliğe girmenize de gerek yok. Bunun için daha uygun bir zamanı tercih edebilirsiniz. Örneğin; sabah bir kaç saat çalıştıktan sonra öğlen mola vererek 1 saat evinizi temizleyebilirsiniz.

Kahvaltı Önemli!

Kahvaltı yapmak gün boyu enerjik kalmanızı sağlar. Bu nedenle kahvaltı öğününü geçiştirmemeli ve karnınızı güzelce doyurmalısınız. Sağlıklı besinlerden oluşan bir kahvaltı zihninizin açılması ve canlanmanız açısından önemlidir. Uyandıktan hemen sonra kahvaltı yapamıyorsanız biraz çalıştıktan sonra ufak bir kahvaltı molası verebilirsiniz.

Bilgisayarın Başına Geçme Vakti

Artık bilgisayarınızın başına oturma vaktiniz geldi. Çalışırken mutlaka bir masa başında ve rahat bir sandalyede oturmayı tercih edin. Yatakta ya da kanepede çalışma fikri bir freelancerın yapacağı en büyük hatalardan olabilir. Daha verimli çalışabilmek için dik pozisyonda ve masa başında olmanız en iyisidir.

Çalışma Masanıza Özen Gösterin

Evden çalışan biri için etrafta dikkat dağıtıcı şeyler olmaması gereklidir. Bu nedenle özellikle çalıştığınız masa üzerinde dikkatinizi dağıtabilecek eşyaların olmadığından emin olun. Bazı kişiler çalışırken mum yakmaktan ya da hafif müzik dinlemekten hoşlanabilir. Ya da masanızın üzerinde sevdiğiniz minik bitkilere ve eşyalara yer vererek hoş bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Bu sayede çalışma isteğiniz gelir ve motivasyonunuz yükselir.

Arada Bir Hava Almaya Çıkın

Freelance çalışan olmak evden rahat çalışmak ve mesai saati kavramı olmaması anlamına gelse de aslında durum pek de öyle değildir. Evet belki sabah 9 akşam 5 gibi bir zorunluluk yok ama bir freelancer genelde tüm gün çalışır. Tatil günü ya da izin kavramı da yoktur. Bu sürekli olarak çalışma durumu da bazen çok bunalmanıza neden olabilir. Gün içinde aradada bir kısa molalar vererek yarım saat, bir saatlik yürüyüşler yapabilirsiniz. Sevdiğiniz bir mağazaya gidip biraz kıyafet bakabilirsiniz. Ya da bilgisayarınızı yanınıza alıp kahve dükkanında çalışmayı deneyebilirsiniz. Hem kahvenizi yudumlamak hem de çalışmak kendinizi iyi hissetmenize neden olabilir. Freelancerlar için aslında bu avantajlı bir durumdur. Neticede bilgisayarınız yanınızda olduğu sürece farklı bir şehire bir kaç günlüğüne kaçamak yapabilir aynı zamanda işinize de devam edebilirsiniz. Freelancer olmak tüm gün çalışabiliyor olmak anlamına gelse ve zaman kavramı olmasa da kendinize çok fazla yüklenmenin de anlamı yok! Yorulduğunuzda ve vücudunuz size sinyal verdiğinde bilgisayarı kapatın ve dinlenin. Kendinize sevdiğiniz bir kahveyi yapabilir ya da takip ettiğiniz dizinin bir bölümünü izleyebilirsiniz.

Çalışırken Disiplinden Asla Vazgeçmeyin!

Freelancer olan kişilerin dikkatlerinin dağılması an meselesidir. Çalışmadığınız zaman sizi yargılayıcı bakışlar ve ” hadi işinin başına dön” diyen bir patron yoktur. Dikkatinizin dağılmaması için sürekli planlı olmalı ve disiplini elden bırakmamalısınız. Kendinize ”bu işimi tamamladıktan sonra akşam şu filmi izleyeceğim” ya da ”dışarı çıkıp biraz arkadaşlarımla vakit geçireceğim” şeklinde ödüller koyabilirsiniz. Böylece o ödüle ulaşabilmek için elinizdeki işi tamamlamaya özen gösterirsiniz. Günlük olarak kendinize bir iş hedefi koymanız ve o seviyeye ulaşmak için gayret etmeniz de oldukça işe yarardır. Örneğin; makale yazarak evden para kazanıyorsanız kapasiteniz doğrutusunda kendinize günlük kelime sayısı belirleyebilirsiniz. Bu kelime sayısına ulaşmaya çalışmak sizi hep heyecanlı ve disiplinli kılacaktır. Bir not defterinizin olması ve yapılacak işlerinizi oraya not etmeniz de planlı olmanız açısından size yardım edecektir.

Freelancer olmak hem çok konforlu hem de çok zordur. Ancak yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarına dikkat ettiğiniz sürece iyi iş çıkaracağınıza eminiz. Disiplini elden bırakmamanız her zaman size destek olacaktır. O zaman yarın yeni bir başlangıç yapın ve daha sistemli çalışmaya başlayın!