E-Ticarette Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken 5 Madde

 

Günümüzde para kazanmak denince akla ilk gelen sektör olan E-Ticarette başarılı olmak artık daha zor ve meşakkatli bir iş hâline gelmiş durumda. Artık müşteri ve kullanıcılar daha bilinçli olduğu için e-ticaret firmalarından beklentileri oldukça yüksek hâle geldi. Bu sebeple e-ticarette başarılı olmak ve bu başarıyı sürekli kılmak için firmaların üzerinde durması gereken birden çok faktör bulunmakta. Eğer bu faktörlerde sürekli çalışmaya devam ederseniz başarılı olmanız ve bu başarıyı sürekli tutmanız kaçınılmaz olacaktır.

İşte sürekli başarıyı sağlayabileceğiniz faktörler;

  • Güven veren bir site
  • Dikkat çekici site tasarımı
  • Ürünlerin kaliteli görüntü ve içeriğe sahip olması
  • Kullanıcılara sunulacak kaliteli hizmet
  • Mobil uygulamaya geçiş yapmak

 

Güven Veren Bir Site

E-ticarette başarılı olmaktaki en önemli faktörlerden birisi, siteye ürün satın almak için giriş yapan tüketiciye güven vermektir. Site üzerindeki güvenlik unsurlarının eksik olması ya da güven vermeyen tasarımlar kullanılması tüketiciyi bir anda siteden uzaklaştırabilir. Sitenin güvenli olduğunu kullanıcılara kanıtlayabilmek için SSL sertifika kullanımları ve bunun yanı sıra site genelinin HTTPS’e geçirilmesi gibi alanlarda çalışmalar yapmanız gerekli adımlardan birkaçıdır. Yapılacak bu işlemler tarayıcı üzerinde sitenin güvenli olduğunu ve veri transferlerinde şifrelenme yapıldığını tüketiciye göstererek siteye olan güveni arttıracaktır. Bunların yanı sıra ödeme sırasında kullanılabilecek 3D ödeme gibi güvenli ödeme seçeneklerini kullanmakta müşteriye güven sağlayacaktır. Açıkladığım yöntemler kullanılırsa e-ticaret işletmelerinin güvenlik sistemlerinin uyum içinde çalıştığı bir güvenlik planlamasını ve bu konuda gereken alt yapıyı sağlamış olursunuz.

 

Dikkat Çekici Site Tasarımı

Site tasarımınızın dikkat çekici olması demek siteye sürekli bir şekilde kullanıcı çekebilmeniz ve bu daim kılabilmeniz anlamına gelmektedir. Tasarımınız ne kadar karışık, sıkıcı ve dikkat dağıtan bir şekilde olursa sitenize o kadar az geri dönüş alırsınız ve başarılı olma ihtimaliniz ortadan kalkmış olur. Sitenize geri dönüşü sürekli tutmak istiyorsanız, tasarımını bir o kadar sade, düzenli ve kolay anlaşılabilir şekilde yapmalısınız. Kullanıcı deneyimini ve geri dönüşünü olumlu yönde tutmak, sitenin karmaşıklıktan ve sıkıcılıktan uzak tutulmasına bağlıdır.

 

Ürünlerin Kaliteli Görüntü ve İçeriğe Sahip Olması

Hepimizin de bildiği gibi günümüzde her sektörde özellikle de e-ticarette görsellik her zaman birinci sıradadır. Görselleriniz ve bunların içeriklerinin kaliteli ve inandırıcı olması kullanıcıların o ürüne olan taleplerini arttırır. Görselleriniz her zaman için yüksek çözünürlükte hazırlamalısınız, aynı zamanda o ürünü net ve kısa bir şekilde açıklayarak kullanıcıların dikkatini çekmelisiniz.

 

Ürünlerin açıklaması demişken, kullanıcıları ürünle ilgili olabilecek en yüksek seviyede bilgilendirmelisiniz. Ancak bunu yaparken kullanıcıyı sıkmamalı ve aklını karıştırmaktan uzak durmalısınız. Açıklamaların net olması için yapmanız gereken görseli bulunan ürün dışında gereksiz bilgiden kaçınarak, bilgileri kısa tutmak olacaktır. Ürün açıklamalarını uzun tutmak, kopya ve sıradan metinler kullanmak ürün açıklamalarının etkisini düşüreceği gibi Google üzerinde de sayfanızın kalitesini ve yerini alt sıralara çekmenize sebep olur. Detaylı ve orijinal ürün açıklamaları kullandığınızda tüketicilerin sayfanızdan ürün satın almasını yüksek ihtimallere çıkartarak, e-ticarette başarınızı devamlı kılmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kullanıcılara Sunulacak Kaliteli Hizmet

Sitenizin ziyaretçilerini sürekli olarak sitede tutabilmeniz e-ticarette başarılı olabilmeniz için kilit noktalardan bir tanesidir. Kullanıcıların sitenizden aldıkları ürünlere daha rahat ulaşabilmesini sağlamak ve sitenizde daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak kullanıcı deneyimini geliştirmeniz açısından oldukça önem arz etmektedir.

E-ticaret sitenizde kullanıcıları tutabilmeniz için sitenin daha kolay bir kullanıma sahip olması, kullanıcıların daha fazla etkileşime girebilmesini kolaylaştırdığı gibi daha fazla kullanıcıya sahip olmanızı sağlamaktadır.

Satın alma öncesi ve sonrası müşterileriniz geri dönüşünüz ne kadar sağlıklı ve kısa bir zaman içerisinde olursa sitenin etkileşimi de o kadar artar. Müşteri hizmetlerinizin standart bir seviyede tutulması sunduğunuz hizmetin kalitesini ne kadar yükseltirse, düşük seviyede olması da eticarette ki başarınızı o kadar kötü etkileyecektir. Müşterilerinize yapacağınız geri dönüşler onların siteye yapacağı geri dönüş ve katkıları büyük ölçüde etkileyecektir. Bu da müşteri memnuniyetini sağlayarak sadık bir müşteri kitlesine sahip olmanızı sağlamaktadır.

 

Mobil Uygulamaya Geçiş Yapmak

E-ticarette başarılı olmak ve bu başarıyı daha da ileriye taşımak için sadık bir kitleye sahip olduktan sonra mobil uygulamalarla daha fazla sadık kitleye ulaşabilmeniz çok iyi bir yoldur. Özellikle sosyal medya reklamlarında gelen kullanıcıların büyük bir bölümünün mobil uygulamalara daha yakın olduğunu varsayarsak, mobil kitlelerle başarınızı koruyarak üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Mobil uygulamalarla tasarımların sitelere göre daha anlaşılır ve ilgi çekici olmasının yanı sıra, hızlı ve güvenli ödeme yöntemleriyle tüketicilerin e-ticaret sitelerine nazaran mobil uygulamaları neden daha fazla tercih ettiğini anlayabiliriz. Bu faktörlerden kaynaklı olarak e-ticarette başarılı olarak büyümek isteyenlerin için en son noktanın mobil uygulamalar olduğu anlaşılmaktadır.

E-ticarette başarılı olmak isteyenler için yazıya döktüğümüz başlıca faktörler eğer ki düzenli ve sistemsel bir şekilde uygulanırsa, başarılı olmamanız içten bile değil…